KDH sa chce zamerať na podporu malých podnikateľov

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

Kresťanskí demokrati chcú slovenských živnostníkov a malých podnikateľov zachrániť zavedením dobrovoľných licencií pri platení odvodov a daní. Dane a odvody by tak platili paušálne na základe svojho obratu.

Kresťanskodemokratické hnutie  sa chce po voľbách sústrediť najmä na podporu živnostníkov a malých podnikateľov. “Živnostníci a malé podniky sú často rozhodujúcim zdrojom zamestnanosti v málo rozvinutých regiónoch a vidieckych oblastiach,” povedal na piatkovej tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ. Kresťanskí demokrati chcú slovenských živnostníkov a malých podnikateľov podporiť zavedením dobrovoľných licencií pri platení odvodov a daní, zavedením mikropôžičiek a vytvorením funkcie ombudsmana pre malých podnikateľov a živnostníkov.

Zavedením dobrovoľných licencií by sa mala podľa KDH odstrániť zbytočná administratíva. “Ide vlastne o jednorazový paušálny poplatok, ktorým by si daňový poplatník zaplatil odvody a dane,” vysvetlil podpredseda KDH Ján Hudacký. Základná licencia by bola podmienená určenou maximálnou výškou obratu. Alternatívou k licenciám by mala podľa kresťanských demokratov zostať aj možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 40 %, respektíve 60 %.

KDH chce taktiež obnoviť mikropôžičkový program. “Chceme umožniť živnostníkom, malým a rodinným firmám získať finančné zdroje pre začatie alebo rozvoj ich podnikania v jednotlivých regiónoch, s dôrazom na regióny s najväčšou nezamestnanosťou,“ dodal Hudacký. Zlepšiť situáciu by malo aj spomínané vytvorenie funkcie ombudsmana pre malých podnikateľov a živnostníkov.

Tri piliere podpory živnostníkov a malých podnikateľov

www.ipolitika.sk

Živnostníci a malé podniky sú zdravým jadrom sociálno – trhového hospodárstva.Sú schopné rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam na trhu, tlmiť dopady hospodárskych recesií, významne sa podieľajú na tvorbe HDP a pracovných miest.  Živnostníci a malé podniky sú často rozhodujúcim zdrojom zamestnanosti v málo rozvinutých regiónoch a vidieckych oblastiach.

KDHponúka 3 bodový plán pre živnostníkov a malých podnikateľov:

•      LICENCIE - Zjednodušeniepodnikania odstránením zbytočnej administratívnej záťaže, spojenej s platením odvodov a daní, zavedením systému dobrovoľných licencií. Základná licencia bude podmienená určenou maximálnou výškou obratu. Navrhneme tiež možnosť rozšírenej, rodinnej licencie pre zamestnávanie priamych rodinných príslušníkov v rodinnej firme na báze živnosti. Alternatívou dobrovoľných licencií živnostníkov a malých podnikateľov zostane možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov. Budeme presadzovať návrat k systému 40% (neremeselné živnosti) a 60% (pre remeselníkov) paušálnych výdavkov.

•      MIKROPôŽIČKY - Zlepšenie prístupu k finančným zdrojom. KDH chce umožniť živnostníkom, malým a rodinným firmám získať finančné zdroje pre začatie alebo rozvoj ich podnikania v jednotlivých regiónoch, s dôrazom na regióny s najväčšou nezamestnanosťou. Navrhujeme obnoviť Mikropôžičkový programNárodnej agentúry rozvoja malých a stredných podnikov ako regionálnych revolvingových fondov, realizovaných prostredníctvom siete regionálnych poradenských a informačných centier (RPIC)a podnikateľských inovačných centier (BIC).

•      OMBUDSMAN -Ombudsman pre malých podnikateľov a živnostníkov by pôsobil ako nezávislá inštitúcia a mal by taktiež spolupracovať s komorami, združeniami a inštitútmi živnostníkov a malých podnikateľov.

 

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>