Ivan Mikloš: Riešenia namiesto hrešenia

miklos www.ipolitika.sk

Minulý týždeň sme na Facebooku zverejnili priority volebného programu SDKÚ-DS, ktoré sme nazvali 4×4 riešenia. Takéto označenie sme zvolili symbolicky preto, že tak ako do ťažkého terénu treba silné auto s pohonom 4×4, tak aj do neľahkých časov potrebuje Slovensko skúsenú a odborne zdatnú reprezentáciu a silný program. SDKÚ-DS ponúka aj jedno aj druhé.

Jednotiacim prvkom nášho programu sú také riešenia a opatrenia, ktoré znamenajú viac a lepšej práce. Práve toto je a musí byť v najbližších rokoch priorita, práve výsledky v tejto oblasti budú jasným dôkazom toho, či vláda robí rozumnú a zodpovednú politiku, alebo nie. Nie nič nehovoriace istoty, ale práca.

Ochrana existujúcich pracovných miest a najmä vznik nových sú tým, čo dá ľuďom istotu. Najlepšou sociálnou politikou je dať ľuďom prácu. Prácu však v zásade nemá a nebude dávať ľuďom štát, štát má vytvárať také podmienky a také prostredie, aby pracovné miesta vznikali. SDKÚ-DS ponúka práve takýto program.

Reálne činy a výsledky

A nie sú to len sľuby a prázdne slová, za nami sú totiž aj reálne činy a výsledky. Reformy dvoch Dzurindových vlád, najmä tej druhej, vytvorili podmienky na to, aby sa miera nezamestnanosti na Slovensku znížila z 19,3% v roku 2001 na 9,6% v roku 2008.

To nie sú len čísla, to sú desaťtisíce ľudí a ich rodinných príslušníkov, ktorí sa vďaka tomu dostali z pasce chudoby, ktorým sa zlepšili životné podmienky a ktorí sa postarali o istoty svoje a svojich blízkych.

www.ipolitika.sk

Za zásadne dôležité považujeme v tejto súvislosti ozdraviť a zabezpečiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií tak, aby sme neohrozili udržanie existujúcich a vytváranie nových pracovných príležitostí. Preto sa zaväzujeme zachovať, alebo znížiť celkové daňovo odvodové zaťaženie práce bez ohľadu na náročnosť ozdravenia verejných financií.

V tom je najzásadnejší rozdiel medzi našimi návrhmi a návrhmi Smeru, ktorý chce zrušiť rovnú daň a zvýšiť daňovo-odvodové zaťaženie práce. Zároveň dokončíme pripravenú reformu daňovo-odvodového systému tak, aby sa zásadne zjednodušil odvodový systém.

Aj tu sa môžeme odvolať nielen na pripravenú reformu, ale aj na reformu daní, ktorú Dzurindova vláda spustila v roku 2004 a ktorá sa veľmi osvedčila aj v oblasti podpory vzniku nových pracovných miest.

Na všetky opatrenia, ktoré budeme navrhovať, sa budeme dívať najmä cez optiku ochrany a tvorby pracovných príležitostí. Lepšia vymožiteľnosť práva, kvalitnejšie vzdelanie, efektívnejšia verejná správa, zlepšovanie podnikateľského prostredia, nižšia byrokracia, menšie daňové úniky, zdravé verejné financie, to všetko sú nevyhnutné predpoklady zdravej a rastúcej ekonomiky, ktorá je schopná zabezpečiť ľuďom istoty tak, že im dá prácu.

Skúsme veci riešiť, aby sme potom nemuseli hrešiť.

(Článok vyšiel v Hospodárskych novinách) 

4×4 riešenia sme rozdelili na tieto časti (kliknite na názov časti):

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>