Ivan Mikloš: Nie je čas na experimenty

dlh-original www.ipolitika.sk

Za znížením ratingu Slovenska agentúrou Standard & Poor’s nie je navyšovanie eurovalu, ani nechota šetriť, ako to tvrdí SaS, ale pokračujúca situácia v eurozóne.

Agentúra kritizuje, že kroky eurozóny pri záchranných mechanizmoch nie sú dostatočne razantné. „Výsledky decembrového samitu v nás vyvolávajú dojem, že dosiahnutá dohoda nepredstavuje prielom dostatočnej veľkosti a rozsahu, aby naplno vyriešila problémy eurozóny,“ uvádza Standard & Poor’s.

V prípade Slovenska, ktorého sa dotklo zhoršenie hodnotenia celej eurozóny, ratingová agentúra očakáva, že vláda bude znižovať deficit a zastaví zadlžovanie. Aj preto dostalo Slovensko spolu s Nemeckom ako jediné stabilný, nie negatívny výhľad ratingu.

Agentúra tiež verí, že Slovensko bude pokračovať v reformovaní trhu práce a podnikateľského prostredia. A tým zvyšovať konkurencieschopnosť ekonomiky. Tak, aby sa zmenšoval rozdiel v životnej úrovni na Slovensku a v bohatších krajinách eurozóny.

www.ipolitika.sk

“Je to najmä nestabilná politická situácia, ktorá spôsobila, že sme neboli schopní naplniť zámery,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS, minister financií Ivan Mikloš. Nie je čas ani na politické experimenty, ani na hľadanie vinníkov.

Príklady Maďarska či Grécka ukazujú, že nezodpovednosť vo verejných financiách dokáže veľmi rýchle ohroziť aj sociálne istoty občanov. Chceme preto pokračovať v ozdravovaní verejných financií, ktoré sme začali v roku 2011.

Za rok sme znížili deficit z 8% HDP na menej ako 5% a dokážeme ho znižovať ďalej. Zastavíme rast štátneho dlhu, jeho podiel na HDP začneme opäť znižovať. Tvrdým úsporám sa vyhnú len oblasti dôležité pre úspešný rozvoj Slovenska, najmä školstvo a výstavba dopravnej infraštruktúry.

Viac informácií o tom, ako chce SDKÚ-DS zastaviť zadlžovanie Slovenska, nájdete tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>