I.PETRANSKÝ: Premiérka Radičová mala pocit, že ÚPN má vysoký počet zamestnancov

50354_44083363667_6927447_n www.ipolitika.sk

Bratislava – Vyjadrenie premiérky Ivety Radičovej, podľa ktorej má Ústav pamäti národa (ÚPN) prekvapivo “vysoký počet zamestnancov – je ich vyše 70″, dokumentuje podľa predsedu Správnej rady ÚPN Ivana Petranského postoje súčasnej vlády, ktorá slovne deklaruje podporu pamäťovým inštitúciám, znižovaním rozpočtu však ÚPN núti prepúšťať ľudí. “Drastické znižovanie rozpočtu nás donútilo, aby sme k takémuto kroku (prepusteniu deviatich pracovníkov) pristúpili. Ak by prišlo k navýšeniu rozpočtu, k žiadnemu takémuto kroku by sme pristúpiť nemuseli a tým pádom by sa to nemuselo dotknúť nikoho. Absolútne nie je pravda a odmietam to, že kritériom pre rozhodovanie bola činnosť v takej alebo onakej komisii,” reagoval Petranský na dnešnej tlačovej konferencii na otázku TASR, či prepúšťaním nereaguje aj na aktivitu Mariána Gulu a Patrika Dubovského, ktorí bez jeho súhlasu rokovali v pracovnej skupine premiérky Radičovej o novom zákone o ÚPN.

“V súčasnosti má ústav 73 zamestnancov, schválená dotácia na mzdy a odvody je však približne o 180.000 eur nižšia, než je potrebné na uvedený počet pracovníkov. Celkový rozpočet ÚPN na rok 2012 je 1,463 milióna eur, čo je takmer o 60.000 eur menej, ako sme dostali v minulom roku a skoro o 200.000 eur menej, ako ústav požadoval vo svojom návrhu na rozpočet. Pre porovnanie, v roku 2009 ÚPN disponoval rozpočtom 1,616 milióna eur,” vyhlásil Petranský. Dodal, že on osobne ani po svojom nástupe do funkcie žiadne čistky v ÚPN nerobil a až do roku 2010, kedy si krátenie rozpočtu vyžiadalo prvé znižovanie stavov, nechal v ústave pracovať všetkých ľudí prijatých ešte Jánom Langošom. Aj v súčasnosti považuje ústav za personálne poddimenzovaný a v prípade získania dodatočných zdrojov na mzdy je ochotný výpovede prehodnotiť.

“Prehodnotenie je diplomatický výraz, hovorí o tom, že sa možno povie, že sa dve-tri výpovede niekomu stiahnu. Ale som osobne presvedčený, že troch alebo štyroch ľudí sa chce pán Petranský úplne kategoricky zbaviť,” reagoval na Petranského slová Dubovský. “Sú to ženy, ktoré boli pri toku informácií, pri digitalizácii, pri databázach, ktoré vychádzajú z originálov Štátnej bezpečnosti. A my sme pracovali v tej Radičovej komisii na vypracovanie nového zákona, ktorý by rušil Správnu radu, ktorej je pán Petranský predsedom. Osobne tam môžem cítiť jeho zlosť, že mu niekto ruší veľmi dobre zaplatenú funkciu,” vyhlásil Dubovský.

Dodal, že skupina prepustených zamestnancov, ktorí dnes organizujú protestný pochod, sa chce brániť súdnou cestou. Výpovede totiž neschválila Správna rada ÚPN a navyše sú podľa Dubovského právne irelevantné, keďže sú postavené na argumentácii vyplývajúcej zo zníženého rozpočtu, ktorý pred schválením v parlamentnom výbore pre ľudské práva a národnostné menšiny nebol prerokovaný v Správnej rade ÚPN.

www.ipolitika.sk

“Výpovede majú platiť od 1. februára s trojmesačnou výpovednou lehotou. My sme pripravení podať potom hromadnú žalobu,” vyhlásil Dubovský, ktorý osobne prevzatie výpovede nepodpísal. Podľa Dubovského prepúšťanie nie je nevyhnutné, je možné obmedziť iné aktivity ústavu a prípadne sa pokúsiť časť chýbajúcich prostriedkov zohnať v priebehu roka.

“Vidím riešenie v tom, že sa zastavia všetky prepúšťania, sadneme si za rokovací stôl a riešenia nájdeme,” vyhlásil predseda Nezávislých kresťanských odborov Slovenska pri ÚPN Stanislav Labjak, ktorý je tiež jeden z prepustených.

Pracuje v Sekcii evidencií ÚPN. Výpoveď dostal aj František Neupauer z referátu protikomunistického odboja ÚPN, ktorý je autorom projektu Nenápadní hrdinovia, riaditeľ sekcie evidencií Marián Gula, vedúca oddelenia digitalizácie Zuzana Chlupová, Patrik Dubovský z oddelenia Oral History, riaditeľka Petranského sekretariátu a tri administratívne pracovníčky.

Dubovský zdôraznil, že prepustení pracovníci sa snažia získať podporu aj medzi politikmi, oslovili napríklad predsedu KDH Jána Figeľa. “Udalosti, ktoré sa odohrávajú v posledných týždňoch na pôde Ústavu pamäti národa, sú v rozpore s jeho poslaním,” reagoval dnes Figeľ. “Ako predseda KDH, aj ako osoba, ktorá má rodinnú tragickú skúsenosť s totalitným komunistickým režimom, odmietam praktiky vedenia ústavu, ktoré dalo pracovné výpovede zakladateľom a pracovníkom ÚPN pre ich rozdielne videnie ďalšej budúcnosti ústavu. Viacerých z dotknutých osôb poznám aj osobne a oceňujem ich prínos v zápase o slobodu, ale aj o aktívnu pamäť národa. KDH podporuje pochod solidarity so zakladateľmi a pracovníkmi ÚPN, ktorí sa majú stať obeťou manipulácie v ÚPN,” vyhlásil Figeľ.

Petranský dnes reagoval, že je mu osobne ľúto, že ÚPN musel pristúpiť k prepúšťaniu. “Po tom, ako sme zistili, že zo strany kompetentných orgánov nemôžeme v dohľadnej dobe očakávať potrebné navýšenie rozpočtu, boli sme nútení pristúpiť k tomuto kroku a znížiť počet našich zamestnancov. Celkovo sa tento postup týka deviatich ľudí – ide o dvoch riaditeľov sekcií a siedmich odborných referentov, resp. technicko-hospodárskych pracovníkov. Jediným kritériom pri rozhodovaní, koho sa takýto postup dotkne, bolo minimalizovať negatívny dopad tohto bolestivého opatrenia na činnosť ústavu,” zdôraznil. “Do úvahy sa preto brali úlohy, ktoré jednotliví pracovníci plnia, výška ich mzdy, ako aj skutočnosť, či sú v dôchodkovom veku. Ak by sme takto nepostupovali, bol by počet prepustených zamestnancov vyšší. V prípade, že by ústav mal k dispozícii potrebné finančné zdroje, rozhodne by k takémuto riešeniu nepristúpil,” uzavrel Petranský.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>