I. MIKLOŠ: Odmieta kritiku zmluvy s Microsoftom, zámer sa prerokuje verejne

miklos www.ipolitika.sk

Bratislava – Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) odmieta kritiku pripravovaného predĺženia zmluvy medzi rezortom financií a spoločnosťou Microsoft vo výške 52,6 milióna eur o ďalšie tri roky. “Interpretácia, akú čítam v médiách, že má ísť o netransparentný postup v rozpore s pravidlami, ktoré vláda deklarovala, je nepravdivý a falošný,” zdôraznil na dnešnej tlačovej konferencii.

Zároveň avizoval, že k zámeru bola podaná hromadná pripomienka zo strany verejnosti a uskutoční sa tak verejné rozporové konanie, ktorého sa môže zúčastniť ktokoľvek. “Nič nezatajujeme, postupujeme v súlade s programovým vyhlásením vlády aj verejným záujmom. Preto ma zaráža diskreditačná kampaň, ktorá sa v niektorých médiách objavila. Absolútne nezodpovedá pravde a realite,” vyhlásil Mikloš.

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) sa podľa neho prihlásila k tomu, že chce v maximálne možnej miere využívať bezplatný softvér, tzv. open source. Ide však o dlhodobý proces. “Prechod od platených licencií na bezplatné licencie trvá všade dlhé roky,” upozornil. V Európskej únii (EÚ) v súčasnosti podľa Mikloša neexistuje jediná vláda, ktorá by komplexne prešla na takýto typ softvéru.

Licenčnú zmluvu s Microsoftom treba podľa ministra predĺžiť do konca februára, inak by štát musel za licencie platiť viac. “Sme kritizovaní napriek tomu, že sme vyrokovali pri tejto licenčnej zmluve o 1,6 milióna eur ročne nižšiu cenu, ako bola porovnateľná cena počas Ficovej vlády. Napriek tomu, že je do tejto zmluvy zahrnutá možnosť kupovať iné licencie, nielen Microsoftu,” podčiarkol minister.

www.ipolitika.sk

Po tom, ako rezort financií podľa svojho šéfa venoval veľa práce sprehľadneniu procesu obstarávania a zlacneniu softvéru, a zároveň rozbehol proces možného používania bezplatných licencií, Mikloš “s údivom” sleduje aktuálnu kampaň v niektorých médiách. “Považujem to za absurdné, nezmyselné a nepravdivé,” konštatoval.

Rezort financií predložil do skráteného pripomienkového konania Správu o plnení multilicenčnej zmluvy Microsoft Enterprise Agreement a návrhu jej pokračovania o ďalšie tri roky. Chce tým zabezpečiť softvér pre počítače v štátnej správe, napríklad desktopový operačný systém, kancelársky balík a ďalšie produkty.

Podľa nezávislého poslanca Národnej rady (NR) SR Jozefa Viskupiča (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti) je skrátené pripomienkové konanie k predĺženiu zmluvy neakceptovateľné. “Ministerstvo samo seba pritlačilo do časovej tiesne, pretože tri roky vedelo, že tá zmluva končí 31. decembra 2011. Zároveň sa pýtam, komu to slúži,” vyhlásil v utorok (17.1.) Viskupič.

Mimovládna Aliancia Fair-play (AFP) v tejto súvislosti vyzvala vládu, aby nehlasovala o finančne náročnej zmluve so spoločnosťou Microsoft, kým nebudú jasne zodpovedané všetky relevantné otázky. “Zmluva má byť podpísaná bez toho, aby vláda zverejnila podrobnú analýzu, či existujú iné možnosti, prečo sa má zvýšiť počet licencií a nakoľko sú jednotlivé produkty využívané,” upozornil v utorok Peter Kunder z AFP.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>