I. Matovič zaparkoval auto pred stanicou, žiada zrušenie priestupkovej imunity

bloger_511 www.ipolitika.sk

Bratislava – Vozidlá zaparkované v zákaze vjazdu a priamo pred vchodom do budovy bratislavskej hlavnej železničnej stanice dnes nechali štyria poslanci NR SR za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti. Chceli tak poukázať na nezmyselnosť priestupkovej imunity poslancov, ktorá im umožňuje takto beztrestne parkovať.

Poslanci dnes zároveň odštartovali sériu protestov “Zrušme im imunitu – protestné parkovanie na 500 zakázaných miestach” na podporu zrušenia tejto výsady členov snemovne. “Kým začne schôdza NR SR (31.1.), chceme zaparkovať na 500 zakázaných miestach po Slovensku. Bude to na priechodoch, na chodníkoch, pred vchodmi do nákupných centier, všade, kde je zákaz zastavenia a zákaz vjazdu. Budeme to robiť preto, aby sme ľudí vyburcovali k vytvoreniu verejného tlaku na poslancov a tí tak hlasovali na najbližšej schôdzi za zrušenie priestupkovej imunity,” vysvetlil líder hnutia Igor Matovič.

Podľa jeho slov sa takéto zneužívanie imunity, ako demonštroval so svojimi kolegami dnes, bežne deje. “Je to úplne bežné, keď sa hovorí v parlamente, že dnes ma chytili, išiel som 150, 170 a pokutu nezaplatia. Je to zvrátené a treba to konečne zrušiť. Už 23 rokov nám sľubujú, že si imunitu zrušia a nezrušili ju,” podotkol.

Matovičovci za zrušenie imunity bojujú aj rozosielaním emailov poslancom a ich asistentom. Tie obsahujú výzvu na zrušenie imunity a zahlcujú poslanecké počítače. Emaily všetkým poslancom a asistentom môže poslať každý občan jediným kliknutím.

www.ipolitika.sk

V tejto súvislosti už začal konať predseda NR SR Pavol Hrušovský (KDH). “Požiadal som výpočtové stredisko, aby mi dali informáciu, čo sa vlastne v našom serveri deje. Požiadal som aj právne oddelenie, aby preskúmali zákonnosť takéhoto konania a v prípade, ak bude zákon porušený, urobím príslušné rozhodnutia tak, aby poslanci mohli techniku využívať na plnenie svojich povinností,” uistil Hrušovský. Podľa jeho slov nie je dobré, čo Matovič robí, ale nateraz mu v tom nevedia zabrániť.

Na zahltenú emailovú schránku sa Hrušovskému sťažoval poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD), ktorému tieto správy nedovoľujú vykonávať riadne poslanecký mandát. Údajne mu narušili možnosť komunikácie s jeho voličmi, občanmi tohto štátu, ktorí sa na neho obracajú so svojimi podnetmi, návrhmi a pripomienkami. Jarjabek tvrdí, že pre spomínané emaily nemôže garantovať včasnosť prijatia informácií a podnetov od občanov a udržiavať s nimi operatívne spojenie, hoci je to jeho poslaneckou povinnosťou i právom.

Novela zákona, ktorá má zrušiť priestupkovú imunitu poslancom, bola na programe rokovania pléna už pred niekoľkými mesiacmi. Koaličná väčšina však túto právnu normu spolu s ostatnými poslaneckými návrhmi zákonov pravidelne odsúvala na ďalšie rokovanie. Novela sa aktuálne nachádza v druhom čítaní a vo februári o nej plénum môže definitívne rozhodnúť. Hrušovský ako jeden z predkladateľov zákona avizoval, že bude presviedčať poslancov a trvá na tom, aby návrh na zrušenie priestupkovej imunity snemovňa nielen konečne prerokovala, ale ešte pred marcovými voľbami aj schválila.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to I. Matovič zaparkoval auto pred stanicou, žiada zrušenie priestupkovej imunity

  1. Efez hovorí:

    Obyčajní šašovia …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>