Gorila dokazuje, že je jedno, kto je pri moci

haber www.ipolitika.sk

03. 01. 2012 - Overenie kauzy Gorila je jednoduché a dokáže to každý občan.

Stačí si spomenúť na udalosti posledných dvadsiatich rokov. Akým tajomným aktom dochádzalo k štiepeniu klubu HZDS v parlamente pred vyslovením nedôvery vláde Vladimíra Mečiara, na ktorú zavelil v roku 1994 Michal Kováč? Gorila už nie je žiadne mláďa. Má dvadsať rokov.

Narodila sa zjavne potom, čo Mečiar v pozícii premiéra po voľbách v roku 1992 nepokračoval v kupónovej privatizácii, za ktorou dovtedy stál Ivan Mikloš. Prekvapuje niekoho, že v kauze Gorila sa opäť skloňuje v súčasnosti Miklošove meno? Ale veď ten bol ministrom privatizácie v časoch, keď došlo k začiatku veľkej lúpeže majetku občanov cez anonymnú kupónovú privatizáciu, na ktorej sa nabalili finančné fondy.

Stál aj za malou privatizáciou, pri ktorej banky museli poskytovať úvery privatizérom, ktorí ich nikdy nechceli zjavne platiť. A tak len v jednej banke vznikli miliardové straty, na čo vytrvalo poukazoval Mečiar. A Mikloš sa mu v spoločnej debate pred voľbami v roku 2010 dušoval, že už privatizovať nebudú. A po voľbách vždy je všetko inak, ako sa sľubuje.

www.ipolitika.sk

Mikloš stál aj za najhoršou privatizáciou štátneho majetku pri výpredaji monopolov, akými boli SPP, rozvody elektriny a pod. Vtedy sa previedol majetok obrovskej hodnoty dosahujúcej odhadom viac ako bilión korún na rôzne súkromné firmy, ktoré dnes každý rok zvyšujú ceny energií priam so stabilnou istotou. Podľa odhadov mal výnos z tejto privatizácie dosiahnuť viac ako 300 miliárd korún, čo je desať miliárd eur. Čiže za osem rokov dvoch Miklošových vlád s Dzurindom mali k dispozícii nie osem, ale takmer deväť rozpočtov. A aj tak všetko draželo, zvyšovali sa dane a štát si bral nové pôžičky.

V kauze Gorila ide predsa podľa zistení amerického novinára Toma Nicholsona o to, že finančné skupiny mali záujem, aby pokračovala privatizácia. Bez ohľadu na to, kto je pri moci. Ak Mečiar teda hovorí, že v pozadí dnešnej koalície, ale aj parlamentnej opozície sú tí istí sponzori, Gorila tieto tvrdenia potvrdzuje. Kapitálu je jedno, kto bude na čele štátu. Či praví, alebo ľaví. Ide mu len o to, aby tam boli jeho kone. I keď každý ťahá záprah inam, prináša finančným skupinám rovnaký zisk. Na úkor občanov.

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>