Financovanie cirkví: Viac slobody pre cirkvi, tretí sektor aj jednotlivcov

www.ipolitika.sk

Ministerstvo kultúry SR navrhlo asignačný model financovania cirkví, vďaka ktorému sa každý daňový poplatník rozhodne, komu poukáže 1% z daňového základu.

V roku 2010 predstavovalo 1% z daňového základu  čiastku 77 miliónov eur. Podľa ministra kultúry Daniela Krajcera by tak bolo zabezpečené “slobodnejšie postavenie cirkví a slobodnejšie postavenie jednotlivca”. Ak by sa mal takýto model financovania realizovať, na zabezpečenie plynulého prechodu na nový systém financovania cirkví a náboženských spoločností MK SR navrhuje zaviesť prechodné obdobie 10 rokov, počas ktorého bude štát vyrovnávať úroveň dotácie pre cirkvi z roka 2011.

www.ipolitika.sk

Najväčšou výhodou asignačného modelu je skutočnosť, že každý občan môže slobodne a nezávisle rozhodnúť o využití  časti svojej dane z príjmu.  Cirkev by týmto modelom dostala možnosť  získať viac finančných prostriedkov a zároveň tento model umožňuje trvalé financovanie obnovy kultúrneho dedičstva bez ohľadu na to, či ide o sakrálne pamiatky alebo iné. Ďalšou výhodou pre cirkev by bolo to, že  získajú väčšiu slobodu, keďže nebudú závislé od financovania štátu“, konštatoval minister kultúry Daniel Krajcer.

 

zdroj: strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>