E.KORDA: Petranský cíti, že sa blíži Fico a môže vyhadzovať z ÚPN oponentov

E.Korda www.ipolitika.sk

Bratislava – Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ivan Petranský cíti, že sa blíži vláda s účasťou Smeru-SD a môže si dovoliť vyhodiť z ÚPN názorových oponentov, ktorí by chceli tento ústav riadiť inak ako on. Na dnešnej demonštrácii na podporu deviatich pracovníkov ÚPN, ktorí dostali ku koncu tohto mesiaca výpovede, to pre TASR povedal bývalý novinár a kandidát za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti v predčasných parlamentných voľbách Eugen Korda.

“Pán Petranský je kandidát bývalej vládnej koalície a títo ľudia, ktorí chcú ten ústav viesť tak, aby plnil svoj skutočný zmysel a účel, tých vyhadzuje. Vyhodil len tých, ktorí stáli na opačnej strane politického spektra,” vyhlásil Korda. Na otázku, prečo by Petranský, ktorého zvolili za šéfa Správnej rady v roku 2007, vyhadzoval názorových oponentov práve teraz, Korda odpovedal, že asi očakáva zmenu vlády. “Vie, že po voľbách tu bude Fico, tak si to môže dovoliť,” povedal Korda s tým, že on osobne v tejto chvíli môže prepustených pracovníkov ÚPN podporiť účasťou na demonštrácii.

Dve až tri desiatky ľudí dnes na nej, pred bustou Jána Langoša na námestí SNP v Bratislave a neskôr pri jeho hrobe, vyjadrili solidaritu s prepustenými pracovníkmi.

“Sú to ľudia, ktorí sa vyznamenali a ktorých my, politickí väzni a prenasledovaní poznáme ako našich spolupracovníkov a ceníme si ich prácu. Naraz bez dôvodov alebo bez diskusie musia odísť,” povedal predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec. “Ide o to, aby v ústave ostali ľudia, ktorí pracujú, aby v ústave bola demokracia. Mne sa zdá, že v každej organizácii, na každej úrovni sa dajú riešiť problémy, ktoré prídu. Ale ide o to, aby sa riešili cestou diskusie, demokraticky a aby sa do tejto diskusie zapojilo čo najviac ľudí, alebo aspoň tí, ktorí k tomu majú čo povedať. Tento spôsob spolitizovania alebo posielania politických odporcov z ústavu preč sa nám zdá málo čestný a poctivý,” dodal Srholec.

www.ipolitika.sk

“Som osobne presvedčený, že troch alebo štyroch ľudí sa chce pán Petranský úplne kategoricky zbaviť,” povedal dnes jeden z prepustených Patrik Dubovský. “My sme pracovali v tej Radičovej komisii na vypracovanie nového zákona, ktorý by rušil Správnu radu, ktorej je pán Petranský predsedom. Osobne tam môžem cítiť jeho zlosť, že mu niekto ruší veľmi dobre zaplatenú funkciu,” vyhlásil Dubovský.

Petranský však politické dôvody prepúšťania odmieta. “Drastické znižovanie rozpočtu nás donútilo, aby sme k takémuto kroku (prepusteniu deviatich pracovníkov) pristúpili. Ak by prišlo k navýšeniu rozpočtu, k žiadnemu takémuto kroku by sme pristúpiť nemuseli a tým pádom by sa to nemuselo dotknúť nikoho. Absolútne nie je pravda a odmietam to, že kritériom pre rozhodovanie bola činnosť v takej alebo onakej komisii,” reagoval Petranský na dnešnej tlačovej konferencii na otázku TASR, či prepúšťaním nereaguje aj na aktivitu Mariána Gulu a Patrika Dubovského, ktorí bez jeho súhlasu rokovali v pracovnej skupine premiérky Radičovej o novom zákone o ÚPN.

“V súčasnosti má ústav 73 zamestnancov, schválená dotácia na mzdy a odvody je však približne o 180.000 eur nižšia, než je potrebné na uvedený počet pracovníkov. Celkový rozpočet ÚPN na rok 2012 je 1,463 milióna eur, čo je takmer o 60.000 eur menej, ako sme dostali v minulom roku a skoro o 200.000 eur menej, ako ústav požadoval vo svojom návrhu na rozpočet. Pre porovnanie v roku 2009 ÚPN disponoval rozpočtom 1,616 milióna eur,” vyhlásil Petranský.

Dodal, že on osobne ani po svojom nástupe do funkcie žiadne čistky v ÚPN nerobil a až do roku 2010, keď si krátenie rozpočtu vyžiadalo prvé znižovanie stavov, nechal v ústave pracovať všetkých ľudí prijatých ešte Jánom Langošom. Aj v súčasnosti považuje ústav za personálne poddimenzovaný a v prípade získania dodatočných zdrojov na mzdy je ochotný výpovede prehodnotiť.

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>