Dôchodkový systém nie je udržateľný

sss-nm www.ipolitika.sk

Slovenský dôchodkový systém s ročnými výdavkami presahujúcimi 5 miliárd eur nie je udržateľný. Šéf Sociálnej poisťovne (SP) Ľuboš Lopatka v rozhovore pre TASR upozorňuje, že celý problém systému je v jeho nastavení a odkladaní niektorých dôležitých riešení.

“Poisťovňa hospodári s prebytkovým rozpočtom. To znamená, že problém nie je v SP, problém je v tom, ako je nastavený dôchodkový systém,” podotýka. Vysvetľuje totiž, že na výplatu dôchodkových dávok SP minie ročne viac ako 70 % z jej celkových zdrojov.

Pripúšťa však, že z približne 6,5 miliardy eur v pokladnici poisťovne pritieklo v minulom roku 1,45 miliardy eur od štátu. “Problém je v tom, že je treba vôbec dávať tieto peniaze, pretože systém je tak nastavený, že jednoducho všetky ostatné fondy sa skladajú a dotujú dôchodkový,” dodáva.

Jeden z významných vplyvov na systém je podľa neho vek odchodu do dôchodku, čo je 62 rokov pre muža a pre ženu podľa počtu detí. “S veľkou nevôľou sledujem, keď sa táto problematika posudzuje ako politické rozhodnutie, čo teda s politikou nemá nič spoločné. Podľa mňa je to o tom, či na to krajina má alebo nemá,” konštatuje.

www.ipolitika.sk

Za príklad dáva vyspelé Nemecko, ktoré má hranicu 65 rokov odchodu do penzie. “Tak si jednoducho my nemôžeme myslieť, že tento systém udržíme,” podotýka s tým, že je iba otázkou času, kedy sa bude musieť pristúpiť k zvyšovaniu veku do dôchodku aj na Slovensku.

Pod vývoj systému sa v najbližšom období podpíše aj zvýšený počet dôchodcov narodených v 60. rokoch. “Vtedy bola pomerne silná populačná krivka,” dodáva s tým, že vtedy pripadalo na jednu matku 3,5 dieťaťa, pričom dnes je to 1,41. Súčasná štatistka v SR je pritom ešte nižšia ako v západnej Európe, keďže v EÚ 15 je to 1,63 dieťaťa na matku.

zdroj: sss-nm.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

3 Responses to Dôchodkový systém nie je udržateľný

 1. Gabo Karácsony hovorí:

  Súčasný dôchodkový systém je skutočne neudržateľný. Vôbec ale neide o to, či budeme hovoriť o dôchodkovom veku 60, 62, 65, či dokonca 70 rokov !
  Strana PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ sa usiluje o systém, ktorý vôbec nebude operovať s pojmom dôchodkový vek, alebo starobný dôchodok v dnešnom ponímaní.
  Človek vo veku napríklad 67 rokov, musí mať rovnaké PRÁVA, ako napríklad 30-ročný a naopak ! Ak to tak nie je, potom je to diskriminačné A NESPRAVODLIVÉ !

  Pre odstránenie tejto vekovej diskriminácie slúži napríklad, systém nepodmieneného ZÁKLADNÉHO PRÍJMU. To znamená, že každý občan má mať, po celý život základný príjem, umožňujúci jeho fyzickú existenciu v podmienkach, dôstojných pre ľudskú bytosť, bez ohľadu na to, či pracuje, alebo nepracuje za peniaze.

  Ten, kto má možnosť v priebehu svojej ekonomickej aktivity, našetriť si akýmkoľvek spôsobom prostriedky na obdobie, kedy už nebude ekonomicky aktívny, bude žiť na úrovni, ktorú si sám zabezpečí. Ak nie, bude mať základný príjem !

  Takto by sme neuveriteľne zjednodušili celý sociálny systém. Nepotrebovali by sme, žiadne povinné sociálne, či dôchodkové poistenie, ani s tým spojenú prebujnelú administratívu a byrokraciu.

  Nepodmienený základný príjem by sa vyplácal z verejných prostriedkov, teda z vhodne nastaveného daňového systému, ako hmotné zabezpečenie najzákladnejšieho ľudského PRÁVA – PRÁVA na život.

  Je to NAJSPRAVODLIVEJŠÍ, v súčasnej dobe známy, sociálny systém !

 2. Slavomír Guráň hovorí:

  A čo s nami čo sme už na dôchodku? My dostaneme tiež len ten základný príjem a nič viac?

 3. Gabo Karácsony hovorí:

  Slavomír,

  Tvoj príjem by sa rovnal asi terajšiemu dôchodku.

  Ak máš dôchodok vyšší, ako by bol ZP, dostaneš ZP + doplatok do výšky terajšieho dôchodku.

  Ak máš dôchodok nižší, ako by bol ZP, dostaneš ZP !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>