Demonštranti sa chceli dostať do budovy parlamentu: Zasiahli ťažkoodenci!

sss-nm www.ipolitika.sk

18:44 Ešte sme vám dlžní informáciu, kedy bude ďalší protest. Podľa predbežných správ od organizátorov by sa mal uskutočniť v pondelok od 15h.

18:25 Protest sa skončil. Na budove parlamentu ostali nalepené plagáty a na zemi stovky zapálených sviečok.

18:20 Podľa aktualizovaných údajov sa malo pochodu proti Gorile zúčastniť až 5 tisíc demonštrantov. Viacerí prítomní ju zhodnotili ako veľmi úspešnú.

18:10 Organizátori ohlásili ďalší prostest proti Gorile. Mal by sa konať v najbližších dňoch. Väčšina ľudí už opustila priestor pred Národnou radou. Zostal asi iba stovka najodvážnejších, ktorí stále skandujú “Toto bol len začiatok”

18:01 Demonštrácia sa mala práve skončiť. Časť ľudí však stále postáva pred parlamentom a skanduje rôzne heslá. Polícia zatial vyčkáva.

17:46 Skupinka demonštrantov sa pokúsila preniknúť do budovy parlamentu. Zasiahli ťažkoodenci, ktorí ich vrátili do davu. Ten začal kričať “Policajný štát” a “Hanba”. Asmosféra hustne.

17:45 Dav kričí “Toto je začiatok” a “Otvorte nám dvere”. Časť ľudí už priestor pred parlamentom opustila. Zrejme kvôli prítomnosti veľkého počtu policajtov a z dôvodu, že demonštrácia je oficiálne nahlásená do 18h.

17:40 Pred parlament dorazili desiatky ťažkoodencov, ktorí sú skôr známy z účasti na nebezpečných futbalových zápasoch. Rozostavali sa pred vedľa demonštrantov. Táto scénka pripomína skôr historické zábery z reportáží o revolúcii v roku 1989.

17:35 Demonštranti odspievali slovenskú hymnu. Po nej začali skandovať na policajtov “Pridajte sa k nám” a “Vydajte nám zlodejov”.

Protest proti Gorile

17:20 Policajné zábrany sú prelomené a demonštranti sa dostali pred vchod do parlamentu. K banánom pribudli aj vajíčka.

17.10 Protestujúcich rozhorčili zátarasy pri parlamente. Nepáčilo sa im, že nedá dostať bližšie k budove.

16:55 Presun demonštrantom chvíľku potrvá. Pri príchode k parlamentu ich už zastihne tma.

Demonštranti sa chceli dostať

16:45 Organizátori protestu pred palácom prečítali svoje požiadavky, medzi ktoré patrí aj úplné prešetrenie kauzy Gorila. Dav sa presúva z Hodžovho námestia smerom k parlamentu.

Demonštranti sa chceli dostať

16:39 Atmosféra na Hodžovom námestí naberá športového ducha. “My sme tu doma. Kto neskáče je gorila,”modifikovali demonštranti hokejový pokrik.

16:30 Prezidentská stráž sa pred spŕškou banánov schovala a iba nesmelo vykúka spoza steny. Pri jednom z nich dokonca pristál plyšový opičiak. Niektorí demonštranti vyliezli na plot a kričia smerom k prezidentovi: “Vlastizrada”.

Banány sú dnes hitom, presvedčil sa o tom aj samotný prezident

Demonštranti sa chceli dostať

16:27 Protest sa zvrháva. “Máme toho dosť! Fuj!,” kričí dav a na Prezidentský palác hádže banány.

Demonštranti sa chceli dostať

16:20 Podľa najnovších odhadov sa rady demonštrantov rozrástli o ďalšiu tisícku.

16:15 Doprava kolabuje. Cesty sú preplnené. Desiatky policajných áut sprevádzajú demonštrantov.

Smerom od Hlavnej stanice sa autá takmer nehýbu

16:13 Prima banka vlastnená investičnou skupinou Penta potvrdila, že dnes zaznamenala dočasnú nefunkčnosť svojej internetovej stránky. “Špecialisti banky intenzívne pracujú na obnovení jej plnej funkčnosti,” avizoval Michal Fúrik z Prima banky.

16:10 Protestujúci sa z SNP začali presúvať na Hodžovo námestie.

16:00 “Budeme slušní, nebudeme robiť smeti a špinu, špinu robia iní,” odznelo z davu.

www.ipolitika.sk

Ľudia s transparentmi volajú najmä po dôslednom vyriešení kauzy a vyvodení zodpovednosti. “Gorily za mreže” či “Dosť bolo goríl” sú najčastejšie zvolania ľudí, ktoré sa ozývajú námestím.

Demonštranti sa chceli dostať

15:57 Protestujúci svoje požiadavky zhrnuli v desiatich bodoch. Chcú okamžité zbavenie mlčanlivosti všetkých orgánov a osôb, ktoré môžu kauzu Gorila objasniť, odstúpenie predstaviteľov strán, ktorí sa v spise spomínajú, z politických funkcií a kandidátok a žiadajú aj posunúť termín konania predčasných parlamentných volieb z 10. marca na september.

Ľudia prišli aj v maskách Guya Fawkesa

Demonštranti sa chceli dostať

15:55 Davu sa prihovoril investigatívny novinár Nicholson, ktorý si vyslúžil obrovský aplauz. „Chcem vám všetkým poďakovať za účasť a vyzvať vás, aby ste nepodliehali skepse,“ vyhlásil.

Podľa vlastných slov nepozná organizátorov dnešného protestu a svojou účasťou iba chcel podporiť snahu ľudí, ktorí si našli v pracovný deň čas a prišli na protest. “Dokonca ani nie som si istý, či ich požiadavky sú na mieste, ale mne ide o ľudí, ktorí sa cítili dotknutí týmito vecami. Mal som pocit, že im treba niečo povedať,” vysvetlil.

Tomovi Nicholsonovi ľudia za jeho prejav poďakovali potleskom

Demonštranti sa chceli dostať

15:52 V dave sú desiatky transparentov. Z pódia zaznieva kritika na adresu koaličných i opozičných politikov. Viacerí spomínajú aj mená ďalších aktérov spisov Gorila, medzi nimi napríklad bývalej šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej. Podľa organizátorov sa medzi zúčastnenými pohybujú aj aktivisti kandidujúcich parlamentných strán, ktorí sa im snažia rozdávať agitačné materiály.

15:50 „Prišiel som ako občan podporiť gorilí protest. Dúfam, že to ľudia nenechajú zapadnúť prachom a že sa táto kauza vyšetrí,“ povedal Topkám poslanec Viskupič.

„Prišiel som si vypočuť názory ľudí na tento škandál. Verím, že verejný tlak nepoľaví a to, že prišlo toľko ľudí znamená, že už nejde o nejakú spravodajskú hru na internete ale je to vážna vec, za ktorú sa treba postaviť vo verejnom záujme,“ reagoval pre náš portál poslanec Poliačik.

Medzi protestujúcimi sa objavil aj Ján Budaj

Demonštranti sa chceli dostať

15:46 Ďalší protest Gorila sa bude konať v Žiline 3. februára, informovali organizátori.

15:45 Dopravné správy – Z dôvodu protestného zhromaždenia na námestí SNP dopravný dispečing odklonil trasu električiek č. 1 a 15. Električka č. 1 premáva cez Špitálsku a Jesenského, takže vynechá prejazd Tunelom. Električka č. 15 premáva cez Kamenné námestie a následne sa napojí na svoju pôvodnú trasu.

15:25 Novinár Nicolson, ktorý píše knihu o Gorile a bol prvým, ktorý sa k spisu dostal tvrdí, že ho organizátori oslovili pred dvomi dňami. Dôvod prečo prisľúbil svoju účasť bol ten, že nejde o akciu politickej strany. “Som milo prekvapený, aký veľký počet ľudí sa na námestí zišlo,” povedal Topkám.

Demonštranti sa chceli dostať

15:20 O hodinu sa má dav presunúť na Hodžove námestie pred Prezidentský palác. Je tu aj niekoľko politikov, Martin Poliačik z SaS, Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností či novinár Tom Nicholson. Aktivista Eduard Chmelár je ovešaný banánmi, ktoré dal ochutnať aj človeku v obleku gorily.

15:35 “Toto je jediná možnosť ako niečo zmeniť, niečo ovplyvniť – postaviť sa na ulicu a prejavovať svoj nesúhlas takto,” komentoval aktivista Robert Mihály.

15:20 Okrem mladých ľudí sa zhromaždil aj veľký počet starších, ktorí spomínajú na revolúciu v roku 1989.

Demonštranti sa chceli dostať

Demonštranti sa chceli dostať

15:00 Užívatelia, ktorí by sa chceli dostať na stránky zdravotnej poisťovne Dôvera, zostanú sklamaní. Je nedostupná.

 

zdroj: sss-nm.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>