Ďalšie hromadné prepúšťania

sony-v-nitre www.ipolitika.sk

Ďalšie firmy nie len na Slovensku, ale aj v Európe hlásia hromadné prepúšťania. Dôvod je jednoduchý – či už nedostatok dopytu po výrobkoch, alebo nevyhnutná „racionalizácia“, teda znižovanie pomeru variabilného kapitálu –  nákladov na pracovnú silu, pre udržanie sa v konkurencii (napríklad Mondi SCP sa chváli, že zachránil prácu niekoľkým zamestnancom tým, že im zdvihol výkon).

Pred pár dňami prepustila firma na televízory Foxconn v Nitre niekoľko stoviek zamestnancov, z ktorých mnohí majú malú šancu sa zamestnať. Dôvod je jednoduchý – nie je dopyt po ich výrobkoch. Platí tu to, čo napísali už Marx a Engels v Manifeste, a síce že novodobí robotníci len dovtedy môžu žiť, dokedy dokážu predávať svoju a prácu a tú dokážu predávať len dovtedy, dokedy ich práca rozmnožuje kapitál (V tomto prípade majiteľa firmy Foxconn).

.
Výrobky teda musia nachádzať NEUSTÁLY odbyt a kapitalista aby obstál v konkurencii, je nútený expandovať a rozširovať výrobné sily. Existuje tu „výroba pre výrobu“. Výrobné sily sú teda väčšie ako dopyt po výrobkoch, no pokiaľ tieto sily v kapitalizme stoja, znamená to, že pracujúci už nemôžu predávať svoju prácu a teda „žiť“. Zvlášť to vidíme v krízach, kedy ľudia napriek tomu, že vyrobili množstvo statkov, trpia ich nedostatkom – v dôsledku prepúšťania, zdražovania, sociálnych škrtov, rušenia verejných služieb, neschopnosti splácať dlhy, atď.
.
www.ipolitika.sk
Čo teda treba vymeniť? Buržoáznych politikov alebo zamestnávateľov? Alebo treba byť „morálnejší“ ako tvrdí Svätá stolica? Nepomôže ani jedna z týchto možností, nakoľko problém spočíva v základnom rozpore kapitalizmu, kde neslúži stroj človeku, ale človek stroju. Kapitalistická ekonomika sa tiež nemôže riadiť žiadnou morálkou, nakoľko sú tu isté zákonitosti trhu, ktoré sú podstatou systému a akékoľvek moralizovanie ostáva len na papieri. Vymeniť teda treba tento systém ako taký za socialistický, v ktorom je zosúladený spoločenský charakter práce so spoločným vlastníctvom toho, čo vyrobíme. (A nie, že celá spoločnosť pracuje pre hŕstku kapitalistov) V ktorom nevládne anarchia vo výrobe, ale plánovitosť. To však dokáže len zorganizovaná a jednotná pracujúca trieda, ktorá nekompromisne stojí za svojimi požiadavkami.
.
Súčasní politici sú len bábky v rukách Medzinárodného menového fondu, finančných skupín a nadnárodného kapitálu a ich záujmom určite nie je meniť systém, ktorý nevyhovuje, ba je priamo namierený proti ich nadriadeným, oni ho zachovajú, hoc aj cez mŕtvoly. Nie je preto podstatné, ktorá strana sedí v parlamente a či rozpráva viac o náboženstve, homosexuáloch, zodpovednosti, alebo sociálnych istotách, nakoľko strany sú podriadené protiľudovej kapitalistickej ekonomike a trhu. Podstatná je práve zmena zriadenia.
.
Napriek tomu, že niektorí už pred rokmi hovorili o „prvých lastovičkách“, je faktom, že skutočná kríza ešte len príde a celý svet čakajú ešte veľké otrasy, možno vojny, možno fašizmus a sladké reči o demokracii narážajú na realitu a praskajú ako bubliny.
.
Úlohami komunistov pre najbližšie obdobie by malo byť:
.
- Aktívne (či už v parlamente alebo v uliciach) vytvárať povedomie, že kapitalistické východisko neexistuje
- Vyzývať k organizovanosti a zomknutosti pracujúcich pri presadzovaní požiadaviek, aktívne sa na tomto boji zúčastňovať
- Budovať vlastné aktívne a revolučné štruktúry, ktoré dokážu viesť parlamentný aj mimoparlamentný boj
Voliť nestačí – organizujme sa!
Stanislav Pirošík
zdroj: kss.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>