Činnosť europarlamentu zaujíma v únii hlavne Slovákov

hzds_logo www.ipolitika.sk

24. 01. 2012 - Podľa výsledkov Eurobarometra si väčšina obyvateľov Európskej únie myslí, že by sa mal parlament venovať najmä riešeniu chudoby.

Viac ako 80 percent Slovákov v poslednom čase zachytilo z médií informácie o Európskom parlamente (EP), čo je najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer, ktoré na tlačovej besede prezentovali slovenskí europoslanci.
Na prieskume sa zúčastnili obyvatelia všetkých 27 členských štátov EÚ od 5. novembra do 20. novembra 2011.

Z celkovej vzorky 26 594 ľudí bolo tisíc Slovákov. Viditeľnosť EP na Slovensku sa zvyšuje aj podľa riaditeľa Informačnej kancelárie EP v SR Roberta Hajšela. “Slováci patria medzi tých občanov, kde ten subjektívny pocit ľudí o dobrej informovanosti je pomerne na vysokej úrovni,” priblížil Hajšel.

Slováci predbehli v informovanosti celoeurópsky priemer
Z prieskumu tiež vyplýva, že 40 percent Slovákov sa považuje za veľmi dobre alebo skôr dobre informovaných o europarlamente. Celoeurópsky priemer je 32 percent. Väčšina obyvateľov únie si myslí, že EP by sa mal venovať najmä riešeniu chudoby.
O tom, že problém chudoby by mal byť prioritou europoslancov, je presvedčených aj 51 percent Slovákov. Až 65 percent Slovákov považuje ochranu ľudských práv za jednu z najdôležitejších hodnôt, ktoré by mal EP obhajovať.

www.ipolitika.sk

Za najmenej podstatné považujeme zrušenie trestu smrti na celom svete, vyplýva z výsledkov prieskumu. Najväčší nesúlad medzi názormi Slovákov a občanmi ostatných štátov EÚ je v otázke, ku ktorej politickej téme prerokúvanej v EP by chceli mať viac informácií.

Polovica Slovákov by dala prednosť riešeniu chudoby
Väčšina Slovákov (60 percent) chce viac vedieť o riešeniach, vďaka ktorým chce únia zvládnuť krízu.

Európsky priemer je nižší, za kľúčové to považuje 40 percent respondentov. Celkový imidž EP na Slovensku je však podľa Hajšela pozitívny.
Sergej Kozlík je presvedčený, že Slováci majú vo vzťahu k europarlamentu národnoštátny prístup. “Bojujte za Slovensko,” hovoria vraj ľudia najčastejšie Kozlíkovi, keď sa s nimi stretáva.

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>