ByroKAT: Zotnime hlavu nezmyselnej byrokracii

www.ipolitika.sk


Zoznámte sa s byroKATom. Na štyri roky vytvoríme dočasnú pozíciu verejného ochrancu proti byrokracii. Bude môcť navrhovať vláde, aby rušila a menila zákony, ktoré zbytočne či neprimerane obmedzujú tvorbu pracovných miest. A to aj na základe nominácií najhorších regulácií zo strany zamestnávateľov a zamestnancov.

ByroKAT nebude mať formálnu pozíciu, bude protiváhou úradníkov aj “požiadaviek z Bruselu”. Pre byrokraciu bude platiť prezumpcia viny. Ak gestorský úrad nebude schopný dokázať, že výhody regulácie významne prevyšujú náklady, vláda navrhne parlamentu jej zrušenie.

Náš návrh vychádza nielen zo slovenských, ale aj zahraničných skúseností. Štátni úradníci pri tvorbe predpisov berú do úvahy len výhody svojich predpisov, ale zabúdajú na náklady pre občanov a zamestnávateľov, alebo ich ignorujú.

ByroKAT potrebuje vašu pomoc

Vieme, že to je len začiatok a pre byroKATa zostáva veľa práce. Zároveň vieme, že byrokracia potrebuje silného nepriateľa, lebo sa s ňou veľmi ťažko bojuje. Preto navrhujeme niečo, čo fungovalo inde a môže fungovať aj na Slovensku.

Sťažujte sa na preto byrokraciu. Upozorňujte nás na nezmyselnú administratívu, zbytočnú reguláciu, zlé skúsenosti na úradoch. ByroKAT nie je byrokrat, potrebuje pomoc všetkých, ktorým záleží na Slovensku bez byrokracie. Pomôžte nám byrokraciu poraziť. A my garantujeme, že tie najhoršie úradnícke výmysly navrhneme zrušiť.

www.ipolitika.sk
Pošlite tip byroKATovi  kliknutím na tento odkaz.

Zbytočnú byrokraciu sme začali obmedzovať už počas vlády Ivety Radičovej:

  • duplicitnú pracovnú zdravotnú službu sme obmedzili na tých zamestnancov, ktorým skutočne hrozia choroby z povolania,
  • v školstve sme zrušili monopol jednej firmy na tlačivá a  zaviedli sme vydávanie ich vzorov ministerstvom školstva, na základe ktorých si tlačivá môžu školy tlačiť samy,
  • Študentskému pôžičkovému fondu sme umožnili, aby namiesto tisícov zmlúv, ktoré by mal naskenovať a zverejniť, vytváral jednoduchý zoznam uzatvorených zmlúv o pôžičke, ktorý bude dostupný na jeho stránke,
  • zahraničným vedcom, ktorí k nám prídu sme odstránili byrokratické prekážky tým, že si už sami nemusia vybavovať výpis z registra trestov (urobí to za nich policajný útvar) či doklad o zdravotnom poistení dieťaťa a všetky pre nich dôležité informácie zverejňujeme nielen v slovenčine, ale aj angličtine,
  • zvýšili sme komfort poistencov tým, že u lekára sa poistenci môžu preukázať  buď preukazom poistenca, alebo európskym preukazom a umožnili sme, aby sa vydávali obojstranné zdravotné preukazy, na ktorých sa spojí slovenský preukaz poistenca s európskym preukazom.
zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>