B.ZALA: Keby Maďarsko nebolo v EÚ, ohrozí región rovnako ako Miloševičovo Srbsko

220px-Boris_Zala_(2011) www.ipolitika.sk

Bratislava – Ak by Maďarsko nebolo členským štátom Európskej únie (EÚ), bolo by v tejto chvíli rovnakou hrozbou destabilizácie situácie v regióne ako Srbsko v časoch vlády Slobodana Miloševiča. Na dnešnej tlačovej konferencii to ako svoj osobný názor povedal europoslanec za Smer-SD Boris Zala.

Reagoval tým na opatrenia, ktoré Európska komisia (EK) prijíma v súvislosti so vstupom problematickej novej maďarskej ústavy do platnosti 1. januára tohto roku.

Na poznámku TASR, že európske štáty sa snažili vyvíjať tlak aj na Miloševiča a ten ho dlhé roky úspešne ignoroval, dokonca vydával kritiku svojho režimu za útoky na samotný srbský národ, Zala poznamenal, že situácia je tentoraz v niektorých aspektoch iná.

“Maďarsko je členom Európskej únie, zaviazalo sa plniť zmluvy. EÚ má v rukách účinné nástroje tlaku na Maďarsko. Jeden z nich, ktorý sa otvoril, je paragraf sedem Lisabonskej zmluvy, ktorý umožňuje v prípade, ak by Maďarsko ďalej porušovalo zmluvy, zastaviť všetky hlasovacie práva Maďarska vo všetkých orgánoch,” povedal Zala. “Pokiaľ ide o maďarskú centrálnu banku, je tu možnosť tlaku zo strany Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. myslím si, že Maďarsko je v inej situácii ako Srbsko, lebo je vnútornou súčasťou Európskej únie,” dodal Zala.

Európsky parlament (EP) už minulý rok prijal rezolúciu kritizujúcu novú maďarskú ústavu. Potom, čo vstúpila do platnosti, začala voči Maďarsku, zatiaľ v troch veciach, konať Európska komisia. “Ústava vstúpila do platnosti 1. januára. Tým, že vstúpila do platnosti, musela komisia začať konať. Zistila minimálne v troch prípadoch rozpor s európskou legislatívou. Je to otázka nezávislosti centrálnej banky, ochrany osobných údajov a nezávislosti súdnictva,” povedal Zala.

www.ipolitika.sk

K problémom s maďarskou ústavou prebehla 18. januára rozprava v pléne EP, ktorej sa zúčastnil aj maďarský premiér Viktor Orbán. Podľa Zalu vystúpil s veľmi zmierlivým prejavom, dojem z neho však bol napriek tomu rozpačitý. “Stál tam ako malý chlapec bez argumentov,” vyhlásil Zala. Dodal, že maďarského premiéra sa zastala len časť poslancov ľudovej frakcie, ktorí sa snažili kritiku Orbána interpretovať ako útok ľavice voči maďarskej pravici. Tvrdú kritiku však maďarský predseda vlády zožal aj od mnohých zástupcov pravice vrátane predsedu EK Josého Manuela Barrosa. Maďarského premiéra kritizovali aj maďarskí europoslanci, ktorí neboli zvolení za jeho stranu Fidesz.

Zala počas rozpravy ako jediný upozornil, že nová ústava udelením volebného práva zahraničným Maďarom vytvára ďalší destabilizujúci prvok. “Tomuto predchádzalo udelenie maďarského občianstva pre maďarské menšiny. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby toto občianstvo bolo udelené na základe toho, že má niekto trvalý pobyt, rodinné väzby alebo pracuje v príslušnej krajine. Ale toto občianstvo je udeľované na základe etnického princípu,” upozornil v europarlamente Zala, podľa ktorého bude mať Európska komisia čoskoro problém aj s týmto opatrením Budapešti.

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>