Andrej Danko pre STV: Občania chcú posilniť slovenský jazyk, petíciu nám zatiaľ podpísalo 400 000 ľudí, podpisy overujeme a predložíme prezidentovi / Účelové právne pochybnosti teoretikov o referendovej otázke odmietame

A.D1-330x290 www.ipolitika.sk

Bratislava, 15. januára 2012 – Prvý podpredseda SNS Andrej Danko sa pre Správy STV vyjadroval k finálnej fáze petície SNS smerujúcej k referendu za posilnenie slovenského jazyka:

„Disponujeme takmer 400-tisíc podpismi pod našu petíciu, ale treba to zatiaľ vnímať ako matematické číslo, lebo podpisy sú v štádiu overovania. Zatiaľ máme z tohto počtu overených 330-tisíc podpisov. Podľa legislatívy petíciu s požiadavkou vypísania referenda o používaní slovenského jazyka ako jediného úradného jazyka na Slovensku môžeme predložiť prezidentovi SR vtedy, keď budeme mať 350-tisíc podpisov. Čiže sme vo finálnej fáze overovania podpisov.

Sme príjemne prekvapení tým, aký záujem občania prejavili o posilnenie slovenského jazyka, pri takomto vysokom počte podpisov ide predsa o vyjadrenie vôle približne 20 percent ľudí oprávnených voliť.Referendum iniciujeme preto, aby bol v úradnom styku používaný výlučne štátny jazyk – slovenský jazyk tak, aby sme zabránili ďalším zmätkom v rámci komunikácie jednotlivých subjektov, ako je to teraz presadením vôle maďarskej etnickej politickej strany.

Musím poprieť niektoré mediálne dezinformácie – my nemáme problém s tým, aby sa na južnom území používal jazyk národnostnej menšiny, trebárs aj na úrade v neformálnej komunikácii medzi kolegami pri káve v bufete. Nám ide o to, že ak má prichádzať k uplatňovaniu práv a povinností, k vydávaniu úradných rozhodnutí, ktoré majú mať právne účinky na území Slovenskej republiky a o ktorých ďalej rozhodujú vyššie úrady – napríklad pracovné úrady, stavebné úrady, súdy –nesmie prísť k žiadnej pochybnosti alebo právnej neistote v tom, aké konanie bolo myslené pri vytváraní konečného rozhodnutia. Máme obavy z toho, že subjekty, ktoré sú účastníkmi rôznych úradných konaní, nerozumejú celkom svojim právam a povinnostiam. Už nechceme počuť o situáciách, že firma, ktorá sa chce uplatniť na južnom Slovensku, by sa mala prispôsobovať po maďarsky hovoriacemu úradníkovi. Čiže naším cieľom je, aby úradným spisom rovnako rozumel občan, úradník v Komárne i sudca na Najvyššom súde v Bratislave. Chceme teda vniesť do týchto procesov poriadok – tak, ako je to v každej civilizovanej krajine,“ povedal Andrej Danko. „Právne pochybnosti o tom, že by sa otázka referenda k slovenskému jazyku ako jedinému úradnému jazyku v SR dotýkala ľudských alebo menšinových práv, odmietame. Miš-maš, ktorý môže vytvárať aj momentálne znenie Ústavy SR, každý len využíva, ale my pochybnosti o ústavnosti referendovej otázky nemáme.“

www.ipolitika.sk

X X X

CHCETE PETÍCIU PODPORIŤ aj Vy?

Petičné hárky Vám poskytnú všetky miestne, okresné i krajské organizácie SNS, podpísať ich môžete aj na bratislavskom Ústredí SNS na Šafárikovom nám. č. 3, ale vytlačiť si ich môžete aj na našej webstránke a poslať na adresu SNS, Šafárikovo nám. 3, 814 99 Bratislava.

Prosíme, dávajte pozor na správne vyplnenie každého políčka petície, v každom z nich musí byť riadne vyplnené meno, adresa i Váš podpis, aby bol aj Váš hlas platný.

Prikladáme zoznam ďalších miest, kde môžete petíciu podpísať. Nájdete ho vložený aj v sekcii Petičná akcia SNS, kde si môžete zároveň vytlačiť aj petičný hárok a pomôcť nám so zbieraním podpisov.

Ďakujeme Vám!

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>