Americký veľvyslanec predstavil premiérke novú obrannú stratégiu USA

Sedgwick www.ipolitika.sk

Bratislava – Napriek tomu, že nová strategická obranná smernica USA sa sústreďuje na oblasť Tichomoria, význam spolupráce s Európou ostáva aj naďalej rovnako vážny. Premiérku Ivetu Radičovú dnes o tom ubezpečil americký veľvyslanec na Slovensku Theodor Sedgwick, ktorý jej túto stratégiu bližšie predstavil.

“Nie je podstatné, aká veľká je krajina, podstatné je, aké má postavenie v rámci NATO, ako si plní svoje záväzky, aký spoľahlivý je partner. SR spoľahlivý partner je a tak ako USA pristúpili k príprave nového strategického hodnotenia obrany a nových rozhodnutí i SR pripravuje takéto strategické hodnotenie,” podčiarkla premiérka. Bielu knihu obrany pripravoval exminister obrany Ľubomír Galko (SaS), po jeho uvoľnení však bol tento projekt pozastavený. O tom, či sa bude plniť, rozhodne nová vláda.

www.ipolitika.sk

Približne hodinové rokovanie premiérky a amerického veľvyslanca sa sústredilo predovšetkým na udalosti v Líbyi, Egypte a ďalších krajinách, ktoré sú v zóne záujmu oboch krajín. Na tlačovej konferencii sa otvorila aj téma politického napätia medzi USA a Iránom. “Treba použiť všetky prostriedky na to, aby k žiadnemu konfliktu a hlavne otvorenému nedošlo,” zdôraznila predsedníčka vlády.

Americký veľvyslanec tiež vyzdvihol úlohu Slovenska v medzinárodnej operácii ISAF. “Slovenský EOD tím zachránil 27. októbra veľa životov, keď odpálil kamión zaparkovaný pri základni v Kandaháre,” povedal Sedgwick, ktorý považuje Slovensko za vážneho a spoľahlivého bezpečnostného partnera Severoatlantickej aliancie.

 

zdroj: (TASR)

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>