Ako môže štát rýchlo a dobre zarobiť a neoberať nás o dane

sdku www.ipolitika.sk

Je niekoľko tém, o ktorých si väčšina ľudí myslí, že im určite rozumie.

Napríklad futbal, politika a po niekoľkých diskusiách mám pocit, že aj cestovný ruch. Ono v princípe nič nie je zložité, mnohé veci fungujú podľa jednoduchých princípov, ktoré keď sa rozoberú do detailov, vyzerajú až smiešne prosté. Napriek tomu často majú ľudia asi potrebu vidieť veci zložitejšie a komplikovanejšie, ako naozaj sú. Potom hľadajú riešenia zložitými, komplikovanými cestami a zabúdajú na jednoduchú podstatu, o ktorú vlastne ide. Tak je to aj s cestovným ruchom. Tak dávno, ako sa len pamätám, všetci politici radi hovoria o potrebe podpory cestovného ruchu na Slovensku. A ľudia to aj bez odporu prijímajú. Každý sa vcelku stotožňuje s tým, že cestovný ruch treba podporiť. Už menej ľudia vedia povedať, prečo ho treba podporovať. A keď príde na to, ako to treba urobiť, tam už je to komplikovanejšie. Zatiaľ sme sa zmohli akurát na to, že tu pominulé roky boli eurofondy, vďaka ktorým niektorí podnikatelia mohli postaviť hotely, penzióny, reštaurácie, mnohokrát tam, kde tieto zariadenia nikdy nebudú efektívne. Toto ale nie je tá skutočná podpora cestovného ruchu a toto ani cestovný ruch až tak strašne nepotrebuje. To, čo cestovný ruch potrebuje je až smiešne jednoduché. 

Cestovný ruch na Slovensku je hospodárske odvetvie s obrovskými, nevyužitými rezervami. Je to najrýchlejšie dosiahnuteľný kanál na výraznejšie napĺňanie štátneho rozpočtu novými príjmami, cesta na rýchlu tvorbu nových pracovných miest a zabezpečenie príjmov a práce pre obyvateľstvo aj v tých regiónoch, kde iné typy hospodárskej činnosti veľké šance nemajú. Na to, aby to mohlo začať fungovať, je potrebné minimum investícií zo strany štátu. Situáciu v potenciáli cestovného ruchu na Slovensku by som prirovnal k postavenej fabrike, vybavenej slušnou technológiou, ktorá už stojí a je treba len prijať a hlavne zaškoliť zamestnancov a táto fabrika začne produkovať kvalitné a žiadané výrobky, ktoré bez problémov pôjdu na odbyt. Slovenský cestovný ruch totiž môže ponúknuť zahraničným návštevníkom veľmi veľa. Máme všetko okrem mora. Máme hory, krásnu prírodu, kultúrne pamiatky, termálne pramene a kúpele, lyžiarske svahy a už aj golfové ihriská. Máme hotely, penzióny a reštaurácie. Úroveň je rôzna, ale ani o kvalitu už nie je núdza. Rezervy sú a budú, ale tak je to všade. Aj v tých krajinách, ktoré majú pred nami niekoľkodesaťročný náskok.

www.ipolitika.sk

Čo teda potrebuje cestovný ruch zo strany štátu? Potrebuje viac návštevníkov Slovenska. Potrebuje viac turistov, viac zákazníkov. To je alfa a omega úspechu a rozvoja cestovného ruchu. Potrebujeme na Slovensko prilákať podstatne viac zahraničných návštevníkov. Ale to nie je až také ťažké dosiahnuť. Potrebujeme len investovať do propagácie a reklamy, potrebujeme predstaviť Slovensko všetkými dostupnými kanálmi ako cieľovú destináciu cestovného ruchu. A potom ešte jednu záležitosť, ktorú musíme my Slováci sami v sebe zmeniť. Prestať byť voči sebe nadmieru kritický, prestať sa podceňovať, priam sa vyžívať v tvrdení o tom, akí sme nedokonalí, aké máme zlé a nekvalitné služby a ako nemáme čo zahraničným návštevníkom ponúknuť. To už dávno nie je pravda. Aj keď je pravda, že najväčšie rezervy máme v prístupe ľudí, pracovníkov v cestovnom ruchu, ku klientom a zákazníkom. Ale to nás nijako neoprávňuje sa k sebe správať ako masochisti. Väčšina turistov odchádza zo Slovenska spokojní a príležitostné zlé skúsenosti, ktoré sa vyskytnú nielen u nás, ale aj všade na svete, by nás nemali zneisťovať a uberať nám na sebavedomí, ale len viesť k neustálej snahe zlepšovať ponúkanú kvalitu služieb.

Keď toto pochopíme a začneme podľa toho konať, cestovný ruch na Slovensku z hľadiska podielu na tvorbe HDP, môže začať veľmi dynamicky rásť. Veď je to prosté a jednoduché. Každý návštevník Slovenska pri každej platbe za ubytovanie, stravovanie, služby, z každého minutého eura platí do štátneho rozpočtu minimálne 20 centov DPH plus spotrebné dane a dane z príjmu všetkých ľudí, ktorí mu poskytujú služby a sú zamestnaní v cestovnom ruchu. Sú to peniaze ktoré on prináša na Slovensko s výsledok je presne taký istý, ako keď exportujeme náš výrobok do zahraničia. Akurát nemusíme isť za zákazníkom von, ale on prichádza za nami. Je to omnoho jednoduchšie takto speňažovať dedičstvo zanechané predkami a krásy krajiny v ktorej žijeme. Sú to obrovské rezervy, ktoré nevyužívame a o ktoré môže byť, vďaka výraznejšiemu zapojeniu cestovného ruchu do ekonomiky Slovenska, štátny rozpočet bohatší a plnší. A potom bude viac peňazí aj na platy učiteľov, aj na zdravotníctvo, aj na kultúru a všetky ďalšie potrebné záležitosti. Nebojme sa preto investovať do propagácie Slovenska a jeho možností cestovného ruchu. To nie je charita, ani platonické vylepšovanie obrazu Slovenska pred návštevníkmi. Je to výnosná a rýchlo návratná investícia, ktorá sa štátu mimoriadne oplatí. Každé vynaložené euro sa totiž stonásobne do rozpočtu vráti.

 

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Ako môže štát rýchlo a dobre zarobiť a neoberať nás o dane

  1. Ako môže štát rýchlo a dobre zarobiť a neoberať nás o dane hovorí:

    Super komentár o cestovnom ruchu ,to je presný výklad na to aby nielen dobrí politici rozumeli ľudom ale aj ľudia politikom,teda ak bude dobrý hospodársky rast tak aj ľudia sa budú mať dobre,čo je to mať sa dobre?,investicia od spotrebiteľa ako na príklade v cestovnom ruchu….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>