AFP: Vláda by zatiaľ nemala hlasovať o zmluve s Microsoftom

fairplay www.ipolitika.sk

Bratislava – Mimovládna Aliancia Fair-play (AFP) vyzýva vládu, aby nehlasovala o finančne náročnej zmluve so spoločnosťou Microsoft, kým nebudú “jasne zodpovedané všetky relevantné otázky”. Pre TASR to uviedol Peter Kunder z AFP.
Vláda stojí pred podpisom zmluvy za 52 miliónov eur na trojročné predĺženie zmluvy na obstaranie licencií na upgrade operačného systému Windows, balíka Office a niektorých ďalších programov spoločnosti Microsoft. “Zmluva má byť podpísaná bez toho, aby vláda zverejnila podrobnú analýzu, či existujú iné možnosti, prečo sa má zvýšiť počet licencií a nakoľko sú jednotlivé produkty využívané,” upozornil Kunder.
Dodal, že vláda SR bude podpisovať predĺženie zmluvy, podľa ktorej v priebehu troch rokov zaplatí 52 miliónov eur. Zmluva hovorí o navyšovaní počtu licencií na 82.388, oproti počtu 57.686 v roku 2009. “A to napriek znižovaniu počtu úradníkov v štátnej správe. Zmluva zabezpečí licencie aj na programy, ktoré v mnohých prípadoch úradníci nikdy nevyužijú,” uviedol Kunder.
“Tento materiál je momentálne v skrátenom pripomienkovom konaní, a to napriek tomu, že ministerstvo financií vie o skončení účinnosti pôvodnej zmluvy 31. januára 2012 už minimálne tri roky. Materiál nespresňuje ani to, prečo nákup licencií za 52 miliónov eur neprebieha súťažou,” dodal Kunder.
Skrátené pripomienkové konanie k predĺženiu štátnej zmluvy medzi Ministerstvom financií (MF) SR a spoločnosťou Microsoft vo výške 52,6 milióna eur o ďalšie tri roky je neakceptovateľné aj podľa nezávislého poslanca Jozefa Viskupiča (OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti). “Ministerstvo samo seba pritlačilo do časovej tiesne, pretože tri roky vedelo, že tá zmluva končí 31. decembra 2011. Zároveň sa pýtam, komu to slúži,” vyhlásil na margo zmluvy na dnešnom brífingu Viskupič.
“Ministerstvo financií SR zrealizovalo v roku 2011 sériu rokovaní a od jari minulého roku vynakladalo maximálne úsilie v snahe dohodnúť najlepšie a najvhodnejšie podmienky pre zabezpečenie potrieb štátnej správy. Popri rokovaniach zrealizovalo dôkladný prieskum potrieb jednotlivých inštitúcií, ako aj stavu využívania produktov Microsoft a audit v rezorte MF SR a jeho podriadených inštitúcií,” reagoval hovorca rezortu financií Martin Jaroš.
“MF SR viedlo rokovania smerujúce k čo najvýhodnejším podmienkam. Prioritou bola cena a vplyv na štátny rozpočet a výsledkom je zníženie cien za jednotlivé licencie rádovo v jednotkách až desiatkach eur oproti cenníkom z obdobia 2009-2011. Pri desiatkach tisíc licencií v celej štátnej správe je výsledkom úspora 1,6 milióna eur ročne v priebehu rokov 2012-2014. A to napriek tomu, že v prípade tejto ‘komodity’ existuje jediný dodávateľ. Podobne sa podarilo dosiahnuť výhodnejšie licenčné podmienky pre štát napríklad aj so spoločnosťou SAP,” tvrdí hovorca rezortu financií.
Spoločnosť pre otvorené informačné technológie (SOIT), ktorej členom je aj Viskupič, aktuálne zbiera podpisy pod hromadnú pripomienku, ktorú chcú predložiť MF a dosiahnuť rozporové konanie.
Viskupič dodáva, ak je rezort financií naozaj v časovej tiesni, aj tak by podľa neho bolo výhodnejšie, ak by MF predĺžilo zmluvu na kratšie obdobie, napríklad jeden rok, a nechalo vyrokovanie novej zmluvy na vláde, ktorá príde po marcových predčasných parlamentných voľbách.

www.ipolitika.sk

 

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>