A čo ste robili doteraz? Šetrili

www.ipolitika.sk


A čo ste robili doteraz? To je častá otázka, keď predstavujeme volebný program SDKÚ-DS a jeho priority – 4×4 riešenia. Áno, mať výsledky je rovnako dôležité, ako hľadať nové riešenia.

Aktuálna analýza Transparency International Slovensko ukazuje, že v oblasti verejného obstarávania dosiahla súčasná vláda povzbudzujúce úspory.

V roku 2011 firmy o štátne zákazky súťažili viac a štát vďaka tomu dosiahol vyššie úspory ako v minulosti. Zvýšil sa aj priemerný počet uchádzačov v súťažiach. Priemerná úspora oproti predpokladanej cene dosiahla minulý rok 14 percent oproti piatim percentám v roku 2009. 

“Vysoká účasť spoločností v tendroch pozitívne vplýva na kvalitu a výhodnosť ponúk. Slovensko tak za dva roky stiahlo na polovicu zaostávanie oproti krajinám EÚ, kde o priemerný tender súťaží päť dodávateľov,” konštatuje Transparency International Slovensko.

www.ipolitika.sk

Viac prezentácií od SDKÚ-DS

 

Minulý rok celý verejný sektor zadal zákazky za 2,5 miliardy eur. Práve štátne tendre sú podľa prieskumov medzi podnikateľmi oblasťou vysoko náchylnou na klientelizmus a korupciu. V druhej polovici minulého roka sa elektronické aukcie používali už v každom štvrtom tendri. Úspora peňazí v aukciách je takmer dvojnásobná oproti klasickému obstarávaniu.

Musíme pokračovať

Ani úspory vo verejnom obstarávaní sa nedajú dosiahnuť inak, len dôsledným a trpezlivým presadzovaním systémových riešení. SDKÚ-DS takéto riešenia ponúkalo v minulosti a ponúka aj dnes. Údaje o tendroch za minulý rok dokazujú, že to nie sú iba reči.

Pokračovať znamená napríklad vytvoriť centrálne registre verejných obstarávaní, predaja majetku a poskytnutých dotácií. Pripraveným novým zákonom zároveň znížime komplikovanosť verejného obstarávania a určíme jasnú zodpovednosť a tresty za zmanipulované tendre.

Viac o návrhoch SDKÚ-DS v oblasti posilňovania prává a poriadku si prečítajte tu:

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>