SMER-SD vyriešil a upokojil dramatickú situáciu v zdravotníctve

www.ipolitika.sk

Strana SMER-SD vyriešila a upokojila dramatickú situáciu v zdravotníctve. Práve vďaka poslancom klubu SMER-SD bol v Národnej rade Slovenskej republiky schválený návrh výboru pre zdravotníctvo, ktorý má  zabezpečiť plnenie memoranda medzi premiérkou Ivetou Radičovou a lekárskymi odbormi. Za právnu normu hlasovali poslanci opozičného SMERU-SD, strany Most-Híd, dvaja národniari a dvaja nezávislí. V parlamente prešiel aj pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho, ktorý znamená zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Hlasovanie o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti podľa Roberta Fica ukázalo, že pravici ide len a len o privatizáciu nemocníc. „Tvrdohlavo odmietali zrušiť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti a neustále si vytvárali priestor na to, aby táto transformácia pokračovala, aby akciové spoločnosti, nemocnice sa riadili Obchodným zákonom a aby mohli byť cez konkurzy alebo iným spôsobom odovzdané do rúk súkromným vlastníkom. Pravicovej koalícii i premiérke je úplne jedno, čo by sa stalo, keby sme neschválili v parlamente zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. My si nevieme ani predstaviť, ako ďaleko by lekári zašli,“ uviedol R. Fico. Podľa jeho slov by nastal chaos a pacienti by lekárov nenašli v ambulanciách. „Chceli sme pokoj, chceli sme, aby pacienti mali svoje právo na prístup k zdravotnej starostlivosti napĺňané,“ zdôraznil líder SMERU-SD.

„Tým, že vláda odmietla zvýšiť percento za poistencov štátu, vytvorila predpoklad zadlžovania nemocníc. Potom v memorande prisľúbila navýšenie platov a potom nechcela podporiť zrušenie transformácie. Celá transformácia, aj dnešné hlasovania svedčia o tom, že viedla len k tomu, aby sa z tých nemocníc dostalo ešte to lukratívne, čo v nich je a aby sa takto dostali do úplného zániku,“ konštatoval Richard Raši, bývalý minister zdravotníctva.

www.ipolitika.sk

Líder SMERU-SD kritizoval aj správanie sa poslancov KDH, ktorí zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti nepodporili. „Minister Uhliarik vedel niekoľko mesiacov, že má problém v zdravotníctve, ale odignoroval tento problém. A ako sa nakoniec postavili poslanci KDH k zákonu? Ani jeden poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie nepodporil tento zákon. Nepodporil vlastného ministra, ktorý rokoval s premiérkou a podpísali memorandum. Veď to je úplný výsmech,“ konštatoval Robert Fico.

„My sme spochybňovali krytie financovania dohody medzi vzbúrenými lekármi a vládou. A my sme ani od ministra Uhliarika nedostali odpovede, ktoré by nás uspokojili. Všimnite si, že minister financií Mikloš sa dištancoval od týchto rokovaní a odmietol v podstate prevziať zodpovednosť za toto riešenie. Takže účet, ktorý bol vystavený za riešenie vzbury lekárov, bude patriť medzi nezaplatené účty tejto vlády. A bude ich musieť riešiť nasledujúca vláda. A týchto účtov nebude málo,“ doplnil podpredseda SMERU-SD Peter Kažimír.

Ak bude SMER-SD súčasťou novej vlády, podľa jej predsedu bude zvolaná krízová rada, zostavená z predstaviteľov všetkých skupín profesijných organizácií. „Budeme hovoriť o tom, kto akú mieru solidarity musí položiť na stôl, aby Slovensko dokázalo svoje verejné financie ozdraviť. Našou povinnosťou je ozdravovať verejné financie a zabezpečovať, že pacient nájde lekára v ambulancii,  že sa bude v nemocniciach operovať a že zdravotníctvo bude normálne fungovať. Ak budeme vo vláde, to čo povieme, to bude platiť,“ uviedolRobert Fico.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>