SMER-SD: Neberte ľuďom, zoberte bankám

Robert Fico www.ipolitika.sk

Dlhodobou filozofiou najsilnejšej opozičnej strany SMER-SD je, že hospodársky rast Slovenskej republiky by mal byť v čase hospodárskej krízy podporovaný najmä veľkými verejnými investíciami. Ak sa však už pravicová vláda Ivety Radičovej rozhodla zastaviť veľké verejné investície a tým zabrzdiť hospodársky rast, avšak potrebuje určité zdroje, nemala by ísť cestou zdaňovania, cestou brania peňazí tým najslabším a najchudobnejším.

„Z tohto dôvodu ponúkame pravicovej vláde alternatívu, vďaka ktorej, ak bude schválená, by nemusela pristupovať k zvyšovaniu dane z pridanej hodnoty, to znamená k ďalšiemu zdražovaniu, ktoré sa už stalo, okrem chaosu, charakteristickou črtou vládnutia pravice za prvých jej 100 dní. Spomenutou alternatívou je návrh Zákona o odvodoch vybraných finančných inštitúcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Vláda by jednoducho mala brať peniaze odtiaľ, kde sú, a nie odtiaľ, kde to je pre vládu najjednoduchšie,“povedal predseda SMER-SD Robert Fico na tlačovej konferencii.

Robert Fico chápe, že pre pravicovú vládu, ktorá nemá chuť sa vôbec púšťať do odborných diskusií s bankovým sektorom, je veľmi ťažké osobitne dodaniť banky. Ale zase je veľmi jednoduché zobrať dôchodcovi, ktorý má dôchodok povedzme 300 eur, tak, že mu prakticky všetko zdražie, a to počnúc potravinami, energiami, až po diaľničné nálepky. SMER-SD chce ľudí od takéhoto bezdôvodného zdražovania chrániť, a preto predložila predmetný návrh zákona s výzvou pre vládu, aby upustila od zvyšovania DPH, keďže také isté peniaze, ten istý objem finančných prostriedkov môže získať vláda tým, že by osobitne zdanila slovenské banky. „Je teraz už na vláde a celej koalícii, aké rozhodnutie prijme, či pôjde cestou útoku proti najslabším a najchudobnejším, alebo prijme zákon v národnej rade, ktorý zabezpečí, že tieto peniaze zaplatia banky zo svojich ziskov,“zdôraznil Robert Fico.

www.ipolitika.sk

SMER-SD zároveň upozornil, že návrh strany o dodatočnom zdanená bánk  je v súlade so závermi Európskej rady zo 17. júna tohto roka, kedy Európska rada výslovne súhlasila s tým, že členské štáty by mali zaviesť režimy odvodov a daní pre finančné inštitúcie tak, aby sa zabezpečilo spravodlivé rozdelenie záťaže a aby sa zaviedli stimuly na obmedzenie systémových rizík. Osobitné odvody, osobitné dane pre banky nie sú v Európskej únii ničím výnimočným. V súčasnosti prakticky každá krajina Európskej únie uvažuje o tom, že by ako určitý prejav zodpovednosti finančného sektora za svetovú finančnú krízu zaviedla podobné špeciálne dane a odvody. Niektoré krajiny takto už urobili, niektoré krajiny o tom veľmi intenzívne uvažujú, napríklad susedné Poľsko. „V súlade s týmto záverom ideme teda aj my ako individuálna krajina Európskej únie a navrhujeme, aby sa zaviedol osobitný odvod vo výške 1,35 percenta pre banky a bankové inštitúcie na Slovensku, ktorý sa bude vypočítavať z ich pasív. Pokiaľ ide o príjem do štátneho rozpočtu v roku 2011, pretože tento zákon má platiť od 1. januára 2011, štátny rozpočet by mohol získať na takomto odvode 186,1 milióna eur, čo je rovnocenná alternatíva zvýšeniu dane z pridanej hodnoty, ktoré má podľa odhadov ministerstva financií zabezpečiť zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu v roku 2011 o 185,5 milióna eur,“ vysvetlil Robert Fico.

Podľa návrhu SMER-SD by sa toto opatrenie, pokiaľ ide o príjmy do štátneho rozpočtu, malo aplikovať len do obdobia, pokiaľ deficit štátneho rozpočtu opäť neklesne pod 3%. Potom by sa príjmy z tohto odvodu stali súčasťou osobitných štátnych aktív a tieto aktíva by sa následne v budúcnosti používali len na elimináciu rôznych rizikových situácií, ktoré by mohli vzniknúť.

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to SMER-SD: Neberte ľuďom, zoberte bankám

  1. HaHa hovorí:

    Ach jaj…hlavne ze banky su viac ako stat. To, ze zoberu bankam zoberu aj obyvatelom, pretoze spravuju nase peniaze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>