SMER-SD chce v parlamente presadiť zrušenie transformácie nemocníc

www.ipolitika.sk

Ak vládna koalícia nepodporí zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, strana SMER-SD v parlamente nepodporí novelizáciu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá zvyšuje platy lekárov a mení Zákonník práce. Povedal to Robert Fico, predseda SMERu-SD na tlačovej besede (13.december). „Keďže premiérka hrubo oklamala lekárov, čo je, bohužiaľ, pre ňu dosť charakteristické, sme sa rozhodli, že predkladáme pozmeňujúci návrh k návrhu zákona, ktorý je v druhom čítaní. A v tomto návrhu riešime zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Toto bola základná a podľa nás aj oprávnená požiadavka lekárov, keď začala skupina lekárov, zastupujúca ďalších lekárov, vyjednávať s vládou,“ uviedol R. Fico.Podľa neho by to mohlo viesť k „obrovskej neistote a  absolútnemu ohrozeniu zdravotnej starostlivosti na Slovensku.“

Sociálni demokrati sú za zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, keďže sa obávajú možnej privatizácie. „Vieme si predstaviť, že sa bude umelo ťahať celá sieť nemocníc do konkurzu a tam niekto tieto nemocnice za pár drobných dostane pod kontrolu do vlastníctva. Čiže ide v podstate o prípravu veľmi lacných privatizácií nemocníc. Preto považujeme túto požiadavku lekárov, ktorú oni sami nazvali ako principiálnu, za opodstatnenú a sme pripravení takúto požiadavku aj pomôcť napĺňať,“ konštatoval šéf sociálnych demokratov.

www.ipolitika.sk

„To, čo predvádza odvolaná premiérka a odvolaná vládna koalícia, je príklad totálneho rozkladu vládnej koalície. Premiérka – aby sa zbavila problému, s veľkou slávou oznámi verejnosti, že podpísala memorandum s lekármi, kde je okrem iného zrušenie transformácie nemocníc. Premiérka s vysokou pravdepodobnosťou s nikým nehovorila o obsahu tohto memoranda a na naše veľké prekvapenie vláda odsúhlasila poslanecký návrh zákona z dielne poslancov vládnej koalície, ktorý neobsahuje základné požiadavky, ktoré podpísala premiérka,“ povedal R. Fico.

Podľa neho sa strana nechce na téme zdravotníctva priživovať, ale nájsť najlepšie riešenie. „Chceme upokojiť situáciu. Obávame sa, že opäť môže nastať stav, kedy pacient nenájde v nemocniciach lekárov a nebude napĺňať ani jeho základné ústavné právo na zdravotnícku starostlivosť,“ zdôraznil líder SMERu-SD.

Robert Fico je presvedčený, že zrušenie transformácie nemocníc už pred voľbami by znamenalo, že aj v prípade opätovného nástupu pravicovej vlády by nebolo jednoduché sa k transformácii vrátiť. „Voľby môžu priniesť všelijaké výsledky a existuje aj pravdepodobnosť, že vznikne opäť pravicová koalícia.. A podľa nás sa lekári obávajú toho, že ak by opäť vznikla pravicová koalícia, ktorá nepristúpi k zrušeniu transformácie. Naopak bude v nej okamžite pokračovať. Preto si postavili požiadavku zrušiť tieto ustanovenia, pretože opätovné schválenie takéhoto zákona bude pomerne komplikované aj pre možnú pravicovú koalíciu v budúcnosti. A naozaj podľa nás je to správny krok,“ dodal Robert Fico.

 

zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>