Slovensko 2011: rok nádejí, ale aj premárnených príležitostí

008_stefanec_thmb www.ipolitika.sk

Keď pred rokom stálo Slovensko na prahu blížiaceho sa roka 2011, mnohí doň vkladali nádeje, ako na rok príležitostí. Na vnútropolitickej scéne sa očakávali reformy vládnej koalície na štýl rokov 2002 – 2006, na globálnej reformy zamedzujúce budúcim dlhovým krízam. Ťažké obdobie, čiastočne podobné tomu, z akého sa nám už v minulosti po Mečiarovskom období podarilo vykorčuľovať na pozíciu „tatranského tigra“.

Spočiatku to vyzeralo nádejne. Počnúc prvým januárom sa na internete začali povinne zverejňovať zmluvy verejných inštitúcií. Ba dokonca, ich platnosť bola podmienená týmto zverejnením. Súčasne začalo dochádzať k úprave legislatívy, ktorá mala zabrániť zopakovaniu škandálov z čias Ficovej vlády. Došlo aj k úprave zákonov, ktoré neplnili cieľ, na ktorý boli prijaté , alebo dokonca aj k ich zrušeniu, ak boli predchádzajúcou vládou prijaté účelovo. Tak to bolo napríklad v prípade zákona o podávaní cenových návrhov obchodných spoločností, keď jeho jediným cieľom bolo blokovať cenové návrhy podnikov z energetického sektora, ktorými sa štát v rozpore s logikou a európskym právom pasoval do úlohy, ktorá patrí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Za vrchol sa jednoznačne dá považovať prijatá novela Zákonníka práce, ktorá vniesla do tohto dôležitého kódexu  pracovného práva viacero ustanovení, ktoré mu prinavrátili v krízových časoch nevyhnutnú pružnosť. Inštitút flexikonta, ktorým môžu firmy pružnejšie reagovať na prepad objednávok a nie sú nútené hneď prepúšťať, dokonca podporili aj odborári, čo je v našich končinách nie často vídaná zhoda.
Za najväčší prínos považujem v sumáre najmä:

www.ipolitika.sk
  1. uplatňovanie jasných a transparentných pravidiel
  2. zmeny v súdnictve
  3. konsolidáciu verejných financií (a historicky najväčšiu zmenu štrukturálneho deficitu)

Pád vlády vyslovením nedôvery bývalým koaličným partnerom, bohužiaľ zastavil akékoľvek reformné úsilie. Za všetky spomeniem aspoň daňovo-odvodovú reformu, ktorá mohla priniesť obrovské zjednodušenie do súčasného komplikovaného systému, keď sa 13 odvodových sadzieb mohlo zjednotiť iba do 2 (ako to už dlhodobo presadzujeme) a súčasne mohlo dôjsť k spravodlivejšiemu zaťaženiu rôznych typov právnej formy práce. Tieto premárnené príležitosti v podobe odkladu reforiem, či dokonca ich neuskutočnenia majú svoju cenu, za ktoré Slovensko v budúcnosti bude musieť zaplatiť.

Na stretnutiach s ľuďmi najčastejšie počúvam, že tento rok bol pre bežných ľudí veľmi vyčerpávajúci. Hlad po rozumných reformách tu stále je, ale zároveň cítim, že  nadšenie z prelomu minulého roku z ľudí po tohtoročnom dianí trochu vyprchalo. Verím preto, že počas vianočných sviatkov nebude na nich z poza každých dverí skákať pseudokauza, či politika ako taká. Toho si ľudia na Slovensku užijú v najbližších troch mesiacoch viac ako dosť. Dovtedy želám pokojné Vianoce, aby sme všetci načerpali dostatok síl na ďalší rok. Tak, aby sme sa mohli zodpovedne a s čo najviac peknými dňami starať o svoje rodiny, svoju prácu a svoju krajinu.

Ivan Štefanec
poslanec NR SR

 

zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>