Slováci žijú nad svoje pomery

www.ipolitika.sk

Treba škrtať sociálne transfery, prepúšťať úradníkov a zlepšovať podnikateľské prostredie.

BRATISLAVA. Slováci sa čoskoro budú musieť vyrovnať so skutočnosťou, že žijú nad svoje pomery, tvrdí predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

“Musíme niečo urobiť, nemôžme žiť nad svoje pomery – a my žijeme. Je síce veľmi páčivé, keď Robert Fico povie, že kríza sa ľudí nedotkne, ale on vie, ako ja, že to je čisté klamstvo. Keď sa kríza ľudí nedotkne, tak nás dovedie do takého krachu v akom sa nachádza Grécko,” povedal v rozhovore pre agentúru SITA Sulík.

Práve SaS bude podľa neho prvou stranou, ktorá verejnosť upozorní na skutočnosť, že Slovensko si zachovanie súčasného rozsahu sociálnych služieb štátu nemôže dovoliť.

Optika deficitu podľa Sulíka klame

Líder liberálov pripomína, že na prvý pohľad deficit v roku 2012 vo výške 4,6 percenta nevyzerá zle, ale táto optika klame.

“Navodzuje to dojem, že príjmy sú sto a výdavky sú 104,6. Lenže príjmy nie sú sto, ale sú osemdesiat, bez európskych peňazí sedemdesiat. To je úplná tragédia,” posťažoval sa a dodal, že sa treba zamyslieť nad tým, či je každá štátna sociálna dávka a podpora pre spoločnosť nevyhnutná.

Prekáža mu napríklad podpora pre nezamestnaných, ktorí si otvárajú živnosť. “Keď si niekto nevedel ani len nájsť robotu, tak nie je ani veľký predpoklad, že dokáže začať podnikať,” argumentuje.

Upozornil tiež na množstvo štátom či Európskou úniou platených školení a rekvalifikačných kurzov.

www.ipolitika.sk

O tom, ktoré konkrétne dávky treba zrušiť alebo okresať, je Sulík pripravený diskutovať, za kľúčové ale považuje rozhodnutie niečo s nimi robiť.

Riešením je redukcia štátnej správy

Okrem zmenšenia rozsahu sociálneho štátu vidí Sulík riešenie v masívnej redukcii rozsahu štátnej správy, prepúšťaní úradníkov a zrušení činnosti, ktorými sa zaoberajú.

“Tie činnosti sú väčšinou regulačného charakteru. Čiže, keď znížite počet regulácií, dáte ľuďom slobodu a zvýšite tým tvorivosť a tvorbu hodnôt. To nepostačí na celé tie miliardy, ale vie to výrazne pomôcť,” tvrdí.

Konsolidačné opatrenia má podľa Sulíka doplniť zlepšenie podnikateľského prostredia. “Podnikateľ má v krvi tvoriť čím viac zisku a na to bude potrebovať aj zamestnancov. Znie to ako teória z knižky, ale prax ukázala, že to tak je. Keď sme v roku 2004 zlepšili podnikateľské prostredie zavedením rovnej dane, tak začala následne stúpať zamestnanosť,” poznamenal.

Sulík: Kríza prišla kvôli vagabundom

Slovensko bolo podľa Sulíka do roku 2006 na dobrej ceste. “Len skrátka potom prišli títo vagabundi, ktorí o ekonomike nemali ani páru, zato kradnúť vedeli o to lepšie, a dva roky po sebe sme zažili osempercentné ročné deficity. Boli sme na najlepšej ceste do Grécka,” povedal o vláde Roberta Fica s tým, že makroekonomické trendy nemožno zmeniť z roka na rok.

 

zdroj: sss-nm.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>