Obmedzenie práva zdravotníkov na štrajk nemá byť strašením lekárov

www.ipolitika.sk

Legislatívne zmeny, ktoré majú obmedziť možnosť zdravotníkov na štrajk, nie sú podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) hrozbou či strašením pre lekárov. „Je to hlavne zabezpečenie nás všetkých, ktorí sme občanmi SR,” skonštatoval po rokovaní vlády 19. decembra 2011. Šéf rezortu chce, aby sa právne zmeny podarilo presadiť ešte súčasnej vláde. Skrátené legislatívne konanie ale využiť neplánuje.

Minister pripustil, že v prípade opätovného hromadného odchodu lekárov na PN-ky by sa veľmi ťažko dokazovalo, či bola práceneschopnosť oprávnená. Poukázal však na to, že ministerstvo má mať po novom väčšie právomoci napríklad v ukladaní pokút pri posudzovaní neprítomnosti zdravotníka na pracovisku. Tým, ktorí počas núdzového stavu do práce nenastúpia, môže okrem pokuty hroziť aj väzenie či odobratie registrácie. Ako zdôraznil minister vnútra Daniel Lipšic, či bola PN-ka fiktívna alebo oprávnená, by bolo vecou dokazovania.

www.ipolitika.sk

Proti navrhovaným legislatívnym zmenám dnes vystúpila Slovenská lekárska komora (SLK), ktorej prezident Milan Dragula napísal otvorený list premiérke Ivete Radičovej. V ňom vyzval, aby predmetné právne normy najprv zaradili do medzirezortného pripomienkového konania a mohli sa tak k nim vyjadriť aj zainteresovaní. „Je možnosť riešiť tento návrh skráteným pripomienkovým konaním, ale rozhodne protestujeme, aby bol predložený bez pripomienok odbornej verejnosti,” píše sa v liste.

Štát plánuje v budúcnosti obmedziť možnosť lekárov, ako aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, štrajkovať. Takúto možnosť by podľa noviel troch zákonov z dielne ministerstva zdravotníctva, odvolávajúc sa na ústavné právo občanov na ochranu zdravia a bezplatnú starostlivosť, mohol štát využiť vtedy, ak by bola bezprostredne ohrozená ochrana života a zdravia ľudí. Návrh dnes odobrila vláda.

Kabinet schválil aj novelizáciu Trestného zákona a Trestného poriadku. V nich majú pribudnúť state o novej skutkovej podstate trestného činu porušovania povinností za krízovej situácie. Ten, kto počas nej úmyselne nevykoná uloženú povinnosť, sa má potrestať odňatím slobody až na dva roky. Dva až päť rokov väzenia má hroziť tomu, kto týmto činom spôsobí ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>