Nespravodlivosť

www.ipolitika.sk

Ľudia vnímajú základnú a prirodzenú nespravodlivosť v normálnom medziľudskom živote, ako aj vo verejnom živote. Sú nahnevaní, že existuje elitná skupina ľudí, ktorá sa má dobre a pritom je všeobecne známe, že k majetku neprišla čestným spôsobom.

Na Slovensku absentuje pocit elementárnej spravodlivosti a de facto žijeme ešte v období feudalizmu, keď je na Slovensku rozšírená vrstva akoby šľachty, ktorá definuje pravidlá a ovplyvňuje štátne aj súdne rozhodovacie postupy. Každú chvíľu sa stretávame s nejakou kauzou, ktorá je dôsledkom zlyhania elementárnej morálky, je prejavom elementárnej nespravodlivosti.

Symbolom nespravodlivosti sú zmanipulované tendre (napr. tzv. nástenkový tender), či kauza sitká alebo daňová budova. Treba zabezpečiť, aby tendre boli nielen spravodlivé, ale aby štátne výdavky plnili aj regulačnú a stimulačnú funkciu na trhu a v ekonomike.

www.ipolitika.sk

Pomerne výrazný úspech získavajú v poslednom období aj rôzne skupiny aktivistov z oblasti životného prostredia, územného rozvoja a regulácie, sociálneho života, atď. Je to nielen prejav  občianskej angažovanosti, ale aj reakcia na zlyhávanie štátu ako garanta spravodlivosti a rovnakého prístupu k právu. Mali by sme takéto skupiny aktivistov nielen podporovať, ale ich podnety aj pretavovať do systémových zmien v našej legislatíve.

Zmena súdnictva a celého štátneho aparátu tak, aby bol reálnym garantom elementárnej spravodlivosti a rovnakého prístupu k právu pre všetkých.

 

zdroj: sss-nm.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>