Ludia nemaju robotu ani nádej

www.ipolitika.sk

Na Slovensku je nedostatok roboty. Tí, čo robotu majú, sa boja, že o ňu prídu, a tí, čo ju nemajú, nevidia šancu, ako nejakú dostať. Na Slovensku je zároveň priveľká regionálna diferenciácia, čo okrem vplyvu na vysokú nezamestnanosť prispieva aj k sociálnemu napätiu.

Zákon o supermarketoch je základným nástrojom podpory slovenského poľnohospodára štátnymi zásahmi do trhového mechanizmu tam, kde jeho prirodzená „neviditeľná ruka“ zlyháva. Obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie a svojimi praktikami de facto zvyšujú nezamestnanosť, ničia lokálnych prvovýrobcov, poľnohospodárov a spracovateľov a narúšajú aj národnú obchodnú bilanciu štátu dovozom z iných krajín. Ukazuje sa taktiež, že sa nemožno spoľahnúť ani na uvedomelosť spotrebiteľov (ako ukazujú skúsenosti z Nemecka) a jedinou účinnou cestou je vhodná štátna regulácia.

Mladí ľudia, aktívni ľudia alebo ľudia s nápadmi a inováciami to je skupina ľudí, ktorá je paradoxne po dôchodcoch druhá najviac znevýhodňovaná skupina obyvateľov Slovenska, nakoľko nemá prístup k štartovaciemu kapitálu ani do života, ani do prípadného podnikania; a tak, ak náhodou nie je na ťarchu spoločnosti, neprodukuje toľko, koľko by mohla pri vhodnejšom nastavení systému.

www.ipolitika.sk

Systémová zmena bankového sektora musí zabezpečiť prístupnosť financií a finančných produktov pre mladých, aktívnych a inovatívnych ľudí. Banky si musia nájsť iné nástroje zabezpečenia rizika ako ručením nehnuteľnosťami, či iným základným majetkom; musia sa (keďže profitujú na úroku z pôžičky) podieľať aj na riziku. Deje sa tak všade vo svete a nie je dôvod, aby na Slovensku boli banky a finančné ústavy  a inštitúcie výnimkou. Musia fungovať ako finančný katalyzátor mladých, aktívnych a nádejných. V konečnom dôsledku zabezpečia zisk nielen týmto ľuďom a sebe, ale aj celému hospodárstvu a spoločnosti. Podmienkou pôžičky by nemalo byť ručenie, ale prepracovaný finančný plán spolu s obchodným či projektovým plánom (v rámci ktorého sa minimalizujú a riešia práve aj riziká).

 

zdroj: sss-nm.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>