Lipšic: Prezident by mal Čentéša vymenovať do funkcie GP

02_KDH_logo_basic_white rectangle_pozitiv_rgb www.ipolitika.sk

“Situáciu na Generálnej prokuratúre (GP) treba vyriešiť čo najskôr,” uviedol minister vnútra Daniel Lipšic.

Prezident Ivan Gašparovič by mal podľa ministra vnútra Daniela Lipšica vymenovať do funkcie generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Do tejto pozície zvolil parlament Čentéša 17. júna v tajnej voľbe, hlava štátu ho odmietla vymenovať s tým, že musí počkať na verdikt Ústavného súdu SR. Ten padol 5. októbra, pričom označil spôsob Čentéšovej voľby za ústavný.

„Prezident vymenúva zvoleného kandidáta, čiže by mal vymenovať docenta Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. Faktom je, že pôvodne avizoval, že rozhodnutie urobí po rozhodnutí Ústavného súdu SR o ústavnosti verejnej voľby. Som v tomto trošku na rozpakoch, či sa tie slová napĺňajú, alebo nenapĺňajú,” povedal Lipšic pre SITA. Dnešný stav nie je podľa neho dobrý. „Nemôžem súhlasiť s tým, že prokuratúra funguje štandardne, podávajú sa obžaloby, opravné prostriedky.  To je len časť pravdy,” poznamenal minister. Upozornil na prípad, keď polícia a aj špeciálna prokuratúra požiadala zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, aby požiadal ústavný súd o zbavenie imunity jedného sudcu Najvyššieho sudcu SR, ktorý je podozrivý z korupcie. „Tento sudca bol na „slávnej“ akcii v bare Bonano, kde bol aj prvý námestník generálneho prokurátora.  Po zverejnení tejto informácie prvý námestník namietol, že nebude v tejto veci rozhodovať a následne, keď špeciálny prokurátor požiadal o splnomocnenie, aby on mohol požiadať ústavný súd o zbavenie imunity, dostal odpoveď, že to možné nie je a jediný, kto o to môže žiadať, je prvý námestník, ktorý je ale z veci vylúčený, čiže nemôže žiadať nikto,” povedal minister.

www.ipolitika.sk

Spomínaný sudca NS SR, ale možno aj mnohí ďalší sudcovia, v prípadoch, kde je nejaká zaujatosť, majú na Slovensku absolútnu beztrestnosť, myslí si minister. „Môžu čokoľvek spáchať a nič sa nemôže stať. Ak sa tento stav niekomu v parlamente, alebo iných štátnych inštitúciách zdá byť normálny, tak to pre mňa normálne nie je. Ten stav je nenormálny a podľa mojej mienky by bolo potrebné ho znormalizovať čím skôr,” zdôraznil.

ZDROJ: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>