Kto volí splašky a kto domáci chlieb

hzds_logo www.ipolitika.sk

29. 12. 2011 - Ak zvýšenie DPH prinieslo ročne pri jednom percente 160 miliónov eur do štátneho rozpočtu a naspäť z neho rozdali ministri odchádzajúcej vlády 18 miliónov eur na odmenách, potom môžeme Ivanovi Miklošovi gratulovať.

Našiel spôsob, ako od ľudí vziať a verným dať. Nakoniec, počet štátnych úradníkov znížil teraz o tisíc radových a o 150 vedúcich pracovníkov z daňových úradov, keďže spájaním daňových úradov a colných služieb prináša od nového roku jeden finančný úrad. To sú síce náhodné čísla, ale 500 eur vytiahnutých z vrecák občanov balíčkami opatrení ročne je krutá realita.

A tá sa od nového roku ešte zhorší zvýšením energií, rastom inflácie a škrtením platov, i pracovných miest. Jednoducho sa všetko šibnutím prútika rokom 2012 zdraží. A Mikloš uvažuje o zvyšovaní daňového zaťaženia rovnako ako aj opozičný líder Robert Fico. Či už pristupujú obaja k zvyšovaniu daní z rôznych uhlov, vždy to prinesie zhoršenie situácie, lebo bohaté subjekty, ktoré chce zdaňovať Fico, si ušlý zisk vyinkasujú zasa od ľudí. Dôležité sú systémové riešenia, ktoré nielen znížia daňové zaťaženie, ale aj pomôžu vytvárať nové pracovné miesta. Teda dokážu vytvárať investičné príležitosti. Presne tak, ako to dokázal zákon Vladimíra Mečiara a Tibora Cabaja o zníženej sadzbe DPH na predaj potravín z dvora.

www.ipolitika.sk

Tento zákon, ktorý vzišiel z dielne ĽS-HZDS, bol postavený na princípe, že ľudia predávajúci vlastné výrobky z malých fariem, majú nižšiu DPH a to len na úrovni 6 percent. Táto systémová zmena prinášala investície na vidiek, kde žije najväčšia časť obyvateľov Slovenska v rámci celej EÚ. Teda znížená sadzba na predaj z dvora znižuje síce odvody do štátneho rozpočtu, ale ten ušetrí oveľa viac ako prepustením tisíc a 150 úradníkov za Mikloša. Vytvára totiž pracovnú príležitosť na vidieku, kde jej niet.

Ak v rámci EÚ máme druhé najdrahšie potraviny po Dánsku, stali sme sa eldorádom obchodných reťazcov, ktoré dokázali ľahko zlikvidovať malé prevádzky. A tieto malé prevádzky by sa pri zníženej sadzbe na predaj z dvora boli vrátili na náš potravinový trh. Zabránila však tomu vláda Ivety Radičovej, ktorá medzi prvými zrušila Mečiar – Cabajov zákon. Vďaka nemu by našli uplatnenie tisícky nezamestnaných na slovenskom vidieku, kde niet pracovných príležitostí, hoci tu žije najväčšia časť obyvateľov Slovenska. Obnovil by sa regionálny trh s potravinami, čo by prinieslo aj ich zvýšenú kvalitu. Ponúkané drahé potraviny väčšinou zo zahraničia sú mementom podobnej vládnej politiky, aká tu momentálne vládne.

Ľudia teda vo voľbách budú rozhodovať aj o tom, či budeme ďalej konzumovať dlhokonzumovateľné splašky z prebytkov štátov únie, alebo radšej kvalitný domáci chlieb. Navyše by sa vytvárali nové pracovné príležitosti, veď na čo je Slovákom vláda, ktorá im nevytvára podmienky na uplatnenie v tom mieste na vidieku, kde žijú?

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>