Ján Figeľ: Dvadsiate prvé storočie môže byť oveľa nádejnejším, než prežívali naši otcovia alebo ich otcovia

zilinakniha www.ipolitika.sk

Prezentácia novej knihy V centre spoločnej Európy, z pera prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa, prebehla po Bratislave a Košiciach už aj v Žiline. Profesionálne, ale aj osobné zážitky z diania v európskom centre predstavil terajší prvý podpredseda vlády 19. decembra 2011 pred zaplnenou aulou Diecézneho centra v Žiline. Prvý slovenský eurokomisár v knihe, ktorá má osem kapitol, spomína nielen na svoj nástup do Európskej komisie a prácu v nej, ale venuje sa aj pôsobeniu našej krajiny v EÚ a dôležitosti Európy v globálnom svete. Oblasti, ktorým sa ako komisár programovo venoval – vzdelávanie, mládež a šport, majú samostatné kapitoly.

V knihe autor tiež hodnotí slovenskú vedomostnú spoločnosť z pohľadu univerzít, 20 rokov programu Erasmus, ako aj európsky model športu.  Za dôležité považuje i oblasti spoločenstva krajín a dialógu. Čitateľ sa má možnosť dozvedieť aj o spustení Európskeho roku medzikultúrneho dialógu, o náboženstvách či o nových výzvach a perspektívach Európy ako spoločenstva kultúr. „Kniha nie je dobrodružný román na prečítanie jedným dúškom. Keď som si ju prečítal, vytvoril sa mi v mysli prvý dojem – je to pekný príklad vyššej politickej kultúry, po ktorej sa na Slovensku ozýva vždy viac hlasov. Z môjho hľadiska nachádzame v knihe veľa cenných prínosov, ktoré sú podstatné pre chápanie spojenej Európy a jej úspechov, ale aj pre hlbšie hodnoty, na ktorých stojí európska história. Je to, predovšetkým, chápanie človeka, jeho hodnoty či dôstojnosti a zmyslu ľudského života,“ uviedol   kardinál Jozef Tomko počas slávnostnej prezentácie knihy v Bratislave v príhovore, ktorý vyšiel aj v tlačenej podobe s názvom Povďačnosť zaväzuje.

Knihu na cestu k čitateľom vyprevadili perníkom

Na cestu v Žiline ju prišli vyprevadiť Mons. Ladislav Stromček, generálny vikár Žilinskej diecézy, predseda slovenského olympijského výboru František Chmelár a dekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity Milan Dado. „Na iných fórach sa krstia takéto knihy. My nekrstíme, ale uvádzame do života. Preto prajem nielen tejto knihe, ale hlavne všetkým snahám pána predsedu, pána ministra i podpredsedu vlády porozumenie.  Totiž, môže to byť aj Sväté písmo a ľudia to neprijmú a nepochopia, ak nebudú chcieť. V tomto zmysle chcem povedať, že prajem Vašim myšlienkam, aby boli prijaté a pochopené. A ak budú odmietnuté, aby boli odmietnuté argumentmi, iným postojom, pohľadom na život, a nie tým populizmom alebo inými nesprávnymi  pohnútkami. Nech sa tie myšlienky pobijú, nech osvedčia svoju hodnovernosť, pravdivosť v čestnom zápase – to prajem aj tejto knihe,“ zaželal prvému slovenskému eurokomisárovi počas prezentácie knihy V centre Európy v Žiline  Mons. Ladislav Stromček, generálny vikár Žilinskej diecézy.

Mnoho čitateľov a dobrý osud poprial knihe zas predseda olympijského výboru František Chmelár.„Ja by som jej želal ako každej dobrej knihe v prvom rade, aby bola prečítaná. Po druhé, aby bola pochopená, aby bola zdrojom poznania tých, ktorí chcú poznávať, aby bola zdrojom inšpirácie tým, ktorí chcú byť inšpirovaní, a najmä tým, ktorí chcú projektovať náš život. Tým by som prial, aby si tú knihu prečítali. Takže, prajem jej dobrý osud.“

www.ipolitika.sk

Dekan Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity Milan Dado okrem blahopriania odovzdal pri uvádzaní knihy jej autorovi aj sladké prekvapenie.„Kniha má názov v Centre spoločnej Európy, čiže má tak trošku ambíciu, aby nás tých, ktorí žijeme na Slovensku, pozdvihla na takú úroveň, aby sme boli naozaj centrom spoločnej Európy. A centrom spoločnej Európy budeme, pravdepodobne, hlavne vtedy, keď sa budeme vzájomne uznávať, keď budeme veriť v spoločného ducha, a to nielen ako občania, ako jednotlivci, ale ako národy. Prajem preto tejto knihe, aby nás inšpirovala k tomu, aby sme vzájomne vedeli nájsť svoje priority, a aby sme aj vďaka nim vytvárali novú spoločnú hodnotu, novú pridanú hodnotu. A ešte, ak pán minister dovolí, my by sme ju vyprevadili s jedným takým maličkým darčekom. Sedí tu pani Sokolíková, ktorá bola práve na začiatku projektu eTwinning. Je tu dnes ako riaditeľka tohto centra eTwinning a ten perník bol veľmi často spájaný s projektom eTwinning pri hodnotení našich výsledkov Slovenska ako dobrých výsledkov v rámci Európy. Prijmite ho teda, prosím, ako určitú symboliku,“ uviedol Milan Dado počas odovzdávania daru, ktorému sa prvý slovenský  eurokomisár veľmi potešil.

Ďakujem aj za ten perníček a hlavne za spomienku na eTwinning. So slovenskými školami, či už vysokými, alebo strednými, ba aj so základnými som ako eurokomisár stretával na rôznych aktivitách. Vždy ma to tešilo, lebo my sme takéto možnosti nemávali. Táto doba je skôr o tom, aby učenie sa vytvárať vzťahy bolo aj pre nás takým vzpružením, aby sme neboli tu medzi Tatrami a Dunajom schovaní, neznámi a učupení, ale naopak-v centre. V centre, to neznamená, že odtiaľto musíme odisť do Bruselu, alebo že kdesi treba hľadať a urobiť krížik na mape. Ale cítiť sa v strede mentálne – tým, čo žijeme. Samozrejme, kooperujúc  a poznajúc prinajmenšom susedov a zároveň byť poznanými. Myslím si, že Slovensko na to má veľké danosti. Poznám mnohých, ktorí to hovoria za nás alebo keď nás pozorujú. Ak toto budeme rozvíjať, Slovensko bude bohatšie, bude vplyvnejšie. V únii sa darilo menším, veľkí majú veľké problémy. Veď  len  keď  spomeniem päť miliónové  Fínsko a nokiu, ktorú má mnoho z vás vo vrecku. Dánsko je tiež úspešné, Luxembursko je menšie než Bratislava a má najvyšší HDP na obyvateľa. Je množstvo príkladov, ktoré hovoria, že malý nemusí byť maličký, skôr môže byť významným, veľkým, keď je veľkodušný, ak vie tak zmýšľať a konať. Prajem vám preto, aby aj táto kniha bola takým povzbudením alebo inšpiráciou, ako byť v spoločnej Európe skôr veľkodušným, odhodlaným, ani nie pesimistom alebo optimizmom naprázdno, ale odhodlaným, že máme to, čo iní nemali. Dvadsiate prvé storočie môže byť oveľa nádejnejším, než prežívali naši otcovia alebo ich otcovia. Posledné, čo by som na tému kniha chcel povedať, je pripomenutie myšlienok Erasma Desideria, ktorý rád hovoril múdre vety a niektoré sa preniesli až do dnešných čias. Vždy si pri takejto chvíli spomeniem na  to, čo hovorieval o knihách. Povedal, že keď má nejaké peniaze, vždy si kúpi knihu a keď mu niečo zvýši, tak aj jedlo a oblečenie. Knihy boli preňho prioritou. Hovoril tiež: „Tvoja knižnica, to je tvoj raj.“ Keď tak človek pozerá alebo vníma, kto čo má v knižniciach nakúpené alebo naukladané, vyjadruje to istú rezonanciu, čo je pre nás dôležité, čo to tam máme naukladané. Pri vyprevadení tejto knihy by som ešte rád pripomenul jedno Erasmovo kategorizovanie ľudí. Delil ich na tri kategórie. Po prvé na tých, čo túžia, majú sen, chceli by, no nedosiahnu to. Druhí, ktorí čelia tvrdej realite, nesnívajú, len prežívajú ťažkú realitu. A tretia kategória sú tí, ktorí menia sny na realitu. A to súvisí aj s program Erasmus, ako cez bolonský proces europeizovať naše univerzity, dať mladým príležitosť, aby sa cítili v Európe ako občania, ako domáci, nie ako turisti. Nech táto kniha je takým pozvaním k našej a do našej Európy,“ uzavrel Ján Figeľ, autor knihy V centre Európy.

zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>