Hľadá sa Ficova handra do vlády

hzds_logo www.ipolitika.sk

27. 12. 2011 - Fico sa hotuje do vlády vo veľkom štýle.

Blahosklonne pripúšťa možnosť, že aj keby Smer mal nadpolovičnú väčšinu v parlamente, nuž by radšej volil vládu dvoch politických strán. Dôvod? Vraj aby sa mohli navzájom kontrolovať a brzdiť. Spokojnosť z jeho vyjadrení len tak srší, keď sa vyjadril, že z objektívnych príčin sa už vláda s ĽS-HZDS a SNS nemôžťe zopakovať.

Nuž nalejme si čistého vína. Vládna koalícia z rokov 2006 až 2010 sa opakovať nemôže len preto, lebo Smer už zožral všetky hlasy ĽS-HZDS a SNS? Čo si to Fico namýšľa? Čo ak bude ešte raz potrebovať takúto podporu? Ak objektívne podľa jeho videnia sveta nie, potom chápeme jeho predchádzajúce výroky, že medzi Smerom, SDKÚ a KDH nie sú žiadne podstatné rozdiely. Ak tie rozdiely nie sú, potom podľa Vladimíra Mečiara klamal predtým, ak hľadal schránkové firmy trebárs v SDKÚ pred voľbami? Alebo klamal potom, keď vyšlo najavo, že v prípade Daňového riaditeľstva v Košiciach má aj SDKÚ garážovú firmu z Cypru podobne, ako existovala garážová firma v časoch Ficovej vlády?

Ťažko povedať, čo motivuje šéfa Fica dávať takéto vyjadrenia, ale signály jeho vyhlásení sú už jasné – ruka je už zjavne v rukáve. Čaká sa len na formálne odobrenie voličmi vo voľbách. Na Slovensku je to tak, že niektorí politici sú radi dohodnutí už pred hodením občianskeho rozhodnutia do volebnej urny. Otázne zostáva, či je to ešte demokracia? Nečudo, ak strany, s ktorými nevidí Fico rozdiely, sa po dohode s ním rozhodli zaviesť u nás v podstate nedemokratický režim. V ňom sa nerešpektuje vôľa ľudu vyjadrená zástupcami občanov v parlamente.

www.ipolitika.sk

Tí totiž rozhodli o skončení vládneho kabinetu Ivety Radičovej, ale ministri s premiérkou vládnu v pohode ďalej. Túto slovenskú „džamahíriju“ podporuje postojom aj prezident Ivan Gašparovič. Ten už aj verejne sníva o širšej koalícii, teda nahráva Ficovi a jeho možným dohodám s SDKÚ, KDH či Mostom/Híd. Inými slovami povedané, Smer si chce vyberať ako na tácni a kto to s nimi nebude hrať tak, ako si oni predstavujú, s tými pozametajú malý slovenský dvor. Vždy budú mať v zálohe ďalších čakateľov, ktorí budú slintať nad ponukou spoluvládnuť.

Možno by si tieto strany mohli spomenúť, ako sa pozametalo s menšími stranami v prvej Ficovej vláde. Jednoducho na nich Smer hodil každú špinu, akékoľvek podozrenie, čím likvidoval ich voličskú základňu. Na to potrebuje druhého partnera vo vláde, ak by aj získal nadpolovičnú väčšinu vo vláde. Nepotrebuje v skutočnosti žiadnu kontrolu a brzdu, ale handru, s ktorou utrie každé podozrenie, aby on bol čistý.

Stanislav Háber

 

zdroj: hzds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>