Európski liberáli trvajú na mechanizme bankrotu krajín ako súčasti Eurovalu II.

eldr www.ipolitika.sk

Európska liberálna strana demokratov a reformistov (ELDR) na svojom výročnom kongrese v Palerme schválila deklaráciu o liberálnych riešeniach dlhovej krízy. Európski liberáli považujú za najdôležitejšie zavedenie mechanizmov dlhových bŕzd v národných legislatívach a automatických sankcií pre krajiny, ktoré porušujú rozpočtové pravidlá a dosahujú nadmerné deficity. S týmito názormi sa plne stotožňuje aj SaS, ktorá je jedinou členskou stranou ELDR na Slovensku.

Napriek tomu, že európski liberáli väčšinovým hlasovaním podporili zavedenie európskeho stabilizačného mechanizmu, na základe pozmeňovacieho návrhu zástupcov SaS Martina Chrena a Juraja Drobu zároveň väčšinou schválili zásadný dodatok, týkajúci sa mechanizmu bankrotu nezodpovedných krajín. ELDR tak vo svojej deklarácii jednoznačne “trvá na tom, že zavedenie ESM musí byť sprevádzané systémom založeným na transparentných a objektívnych kritériách pre bankrot krajín, ktorý umožní insolventným krajinám znovunadobudnúť konkurencieschopnosť v rámci Eurozóny”.

Inými slovami, zavedenie Eurovalu II bez mechanizmu bankrotu krajín, ktorý si vyžaduje, aby straty znášali aj súkromní investori, nie je pre európskych liberálov akceptovateľné.

www.ipolitika.sk

Na kongrese v Palerme prijali európski liberáli i ďalšie deklarácie. ELDR najmä trvá na zásadnej reforme Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, ako aj na razantnom šetrení výdavkov európskych inštitúcií v rámci nového sedemročného rozpočtu EÚ. Európski liberáli napríklad žiadajú zrušenie viacerých sídiel Európskeho parlamentu a zastavenie každomesačného sťahovania sa všetkých europoslancov a ich obslužného personálu medzi Bruselom a Štrasburgom.

Delegáti kongresu schválili okrem iného i deklaráciu, ktorou volajú po dekriminalizácii marihuany naprieč všetkými krajinami Európskej únie.

Bližšie informácie o kongrese, ktorý sa uskutočnil 23. – 25. novembra 2011, ako i znenia jednotlivých deklarácií, je možné nájsť na webovej stránkehttp://www.eldr.eu/en/congress/2011/07/congress-in-palermo-italy.

Európska liberálna strana demokratov a reformistov (ELDR) je jednou z najvýznamnejších európskych politických strán. Spolu s 55 členskými politickými stranami presadzuje hodnoty demokracie a liberalizmu na úrovni Európskej únie. ELDR reprezntuje 75 poslancov Európskeho parlamentu. 8 z 27 európskych komisárov reprezentuje členské strany ELDR. V roku 2011 boli 19 členských strán ELDR zastúpených v 14 rôznych vládach v členských štátoch Európskej únie.

zdroj. strana-sas.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>