Drahe jedlo a bývanie

www.ipolitika.sk

Ceny základných potravín a nákladov na bývanie za posledné roky niekoľkonásobne vzrástli, pričom reálne platy ľudí v lepšom prípade stagnujú, vo väčšine prípadov však klesajú.

Ceny základných potravín a nákladov na bývanie za posledné roky niekoľkonásobne vzrástli, pričom reálne platy ľudí v lepšom prípade stagnujú, vo väčšine prípadov však klesajú.

Slovensko bolo vždy predovšetkým poľnohospodárskou krajinou. Posledných 20 rokov sledujeme ekonomické zmeny, ktoré vážne narúšajú potravinovú bezpečnosť, a poľnohospodársky sektor decimujú. Tieto procesy sú spôsobené jednak nedostatkom záujmu štátu na ochrane a podpore poľnohospodárov (či už družstiev alebo jednotlivých farmárov), jednak nerovnakým prístupom EÚ k starým a novým členským štátom, lobizmom stavebného a developerského priemyslu, ktorý znižuje poľnohospodársku a ornú pôdu v prospech stavebných pozemkov a v neposlednom rade je to existencia obchodných reťazcov a ich zaužívaných postupov, ktoré v konečnom dôsledku ničia poľnohospodárov.

www.ipolitika.sk

Zákon o supermarketoch je základným nástrojom podpory slovenského poľnohospodára štátnymi zásahmi do trhového mechanizmu tam, kde jeho prirodzená „neviditeľná ruka“ zlyháva. Obchodné reťazce zneužívajú svoje dominantné postavenie a svojimi praktikami de facto zvyšujú nezamestnanosť, ničia lokálnych prvovýrobcov, poľnohospodárov a spracovateľov a narúšajú aj národnú obchodnú bilanciu štátu dovozom z iných krajín. Ukazuje sa taktiež, že sa nemožno spoľahnúť ani na uvedomelosť spotrebiteľov (ako ukazujú skúsenosti z Nemecka) a jedinou účinnou cestou je vhodná štátna regulácia.

Výmera vinohradov dosahuje len 33% výmery v roku 1989. Spôsobené je to nevhodným zákonom o vinohradníctve, ktorý bol z dôvodu tlaku stavebnej loby ešte viac oklieštený v neprospech vinohradníctva. Treba zaviesť legislatívu ochraňujúcu vinohradníctvo a vinohrady a prispieť k zvyšovaniu kvality komodity vína, ktoré má tradične na Slovensku silné pozície a vo svete dobré meno.

Cena energií, ako súčasť nákladov na bývanie a stravovanie, neustále stúpa a niekoľko rokov ešte bude mať stúpajúcu tendenciu. Stagnujúce platy a neochota míňať sa podpisujú aj pod drahé bývanie a nájomné, lebo sa nestavajú nové byty.

 

zdroj: sss-nm.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>