Čo si želajú pod stromček osobnosti SNS a ako budú tráviť Vianoce?

Andrej-Danko-Vianočné-želania www.ipolitika.sk

Bratislava, 22. decembra 2011 – Predstavitelia SNS Vám prezradia, ako budú tráviť blížiace sa sviatky, čo nesmie chýbať na ich štedrovečernom stole a čo by si želali pod stromček.

Ján Slota: Diktuje mi Sofia
“Ako každý kresťan som za absolútnu vianočnú klasiku. Vždy sa vraciam do detstva, spomínam si na sviatočné chvíle pri starej mame v Lietavskej Lúčke. Žiaľ, nemôžem mať umelý stromček, musím cítiť vôňu ihličia – a tak to bude aj tento rok. Večera sa u nás začína oblátkami s medom, manželka robí mne a Sofinke krížiky na čelo, požehnáva nám. Na stole nesmie chýbať kapustnica, kde je veľa dubákov a kúsky klobásky, klasická ryba so zemiakovým šalátom a tradičné slovenské pečivo. Milujem pohľad na radosť malej Sofie, keď si pod stromčekom vybaľuje hračky. Nadiktovala mi aj pred Mikulášom i pred Vianocami veľmi jednoznačné listy pre Mikuláša aj Ježiška a ja sa snažím, aby sa jej želania splnili. K tohtoročným Vianociam si po náročnom roku želám najmä svätý pokoj, pohodu v kruhu rodiny, vypnutý telefón. Do nového roka najviac zdravie pre všetkých dobrých ľudí. A aby si náš nový národniarsky tím získal dôveru voličov a bol úspešný vo voľbách.”

Milada Belásová: Ježiško a zvonček
“Vianoce trávim s rodičmi a mojím 19-ročným synom. U nás je to každý rok klasika – jeme oblátky s medom, robíme si na čelo medový krížik, jeme rybie filé a vianočnú kapustnicu. Otec dáva pod obrus šupinky z kapra, ale aj zvyšky z oblátok, aby sme mali budúci rok plný hojnosti. Hoci je syn už dospelý, zachovávame tradíciu, že po večeri zazvoníme zvončekom, že prišiel Ježiško s darčekmi. Keďže som tento rok pracovne vyťažená, chystám sa piecť až dnes, ale keďže časť koláčikov upečie mamina, verím, že všetko stihneme. A s upratovaním mi pomôže syn. Pod stromček si želám porozumenie, veľa lásky, veľa spolupatričnosti, pretože nás všetkých čaká naozaj ťažký rok. A ešte niečo by som si priala. Slováci prežili tisícročia útlaku preto, lebo si vždy vedeli zachovať zdravý sedliacky rozum. Dúfam, že sa k tejto tradícii vrátime aj v budúcom roku plnom problémov a zmien, lebo len tak si môžeme naše životy uľahčiť.”

Andrej Danko: Vianoce v perníkovej chalúpke 
“Tieto sviatky strávim ako zvyčajne u svojich rodičov. Slávnostnú štedrovečernú večeru začíname oblátkou s medom, nasleduje mamina kapustnica, kapor a zemiakový šalát. Najviac však mám rád opekance s makom. K Vianociam by som si najviac želal veľa duševného pokoja a pozitívnej energie. Najkrajšie Vianoce som však trávil u starých rodičov v malej dedinke Kopráš. Čaro malého domčeka, teplo kachiel a vôňu uhlia a ihličia nič nenahradí. A čo ma najviac teší dnes? Radostné oči mojich detí a pokoj od práce. Pod stromček si želám dar vôbec nie skromný – aby každého obchádzalo zlo, a prajem každému pozitívnu energiu a ochranný štít pred zlými ľuďmi.”

Ján Ikrényi: Na Vianoce varím ja!
“Na tieto Vianoce sa mimoriadne teším, pretože mám týždňové vnúča, čiže už mám vnúčatká dve, to je moja najväčšia radosť. Budeme pohromade celá rodina. Jedávame šošovicovú polievku, pečeného kapra a makové pupáky. Vždy najstaršia osoba pri štedrovečernom stole vezme sito a v ňom sú orechy, ovocie, z neho si každý niečo vyberie. Vždy večeriame o šiestej a tradične sa pomodlíme. Čo by som si želal pod stromček? Poľovnícky ďalekohľad na nočné videnie – ten by ma skutočne potešil. Mojou špecialitou na Vianoce je, že varím – a to veľmi rád, a medzi sviatkami si rodina pochutí na divine, ktorú pripravujem ako poľovník úplne najradšej.”

www.ipolitika.sk

Marek Uram: Pod stromčekom ma potešia aj ponožky
“Cez Vianoce budem v Liptovskom Mikuláši so svojimi blízkymi. Na našom štedrovečernom stole nechýba skvelá kapustnica, ryba, šalát a ani tradičné kresťanské zvyky. V nakupovaní darčekov máme ešte rezervy – zháňam ich väčšinou na poslednú chvíľu, ale rokmi dokazujem, že darčeky nakúpené v najväčšom zhone majú aj najväčší úspech. Už nie som dieťa, a tak mi viac než dostávanie darčekov robí radosť ich darovanie a rozsvietené oči obdarovanej osoby. To sú moje najkrajšie darčeky z každých Vianoc. No a potešia ma, samozrejme, aj tradičné ponožky.”

Peter Petko: Prajem si pokoj a zdravie
“Sviatky budem tráviť v kruhu rodiny v našich krásnych Tatrách. Na Štedrý večer jeme kapustnicu, ryby, zemiakový šalát, oblátky s medom a dodržiavame úplne klasické kresťanské zvyky. Najviac si k Vianociam želám pokoj a zdravie pre mňa i mojich blízkych.”

Adrián Kucek: Najväčší dar Vianoc? Rodinná pohoda!
“Cez Vianoce som absolútne papučový typ – čiže ich trávim zatvorený pred svetom doma v kruhu rodiny. Darčeky som už nakúpil, väčšinou to bývajú hodnotné knihy. Oddýchnem si aj pri pečení koláčov, a to nielen v úlohe hlavného ochutnávača, ale rád aj vykrajujem cesto formičkami. Prezradím, že som rodinným zabíjačom kapra. Na vianočnom stole ho potom máme vždy vypraženého, k nemu výborný zemiakový šalát a, samozrejme, kapustnicu. Milujem aj oblátky s medom. Cez Vianoce si vychutnávam pokojnú atmosféru, ktorú však v ostatných rokoch narúša materializmus, a pritom jedným z najväčších darov Vianoc je obyčajná pohoda domova prevoňaná koláčmi a leňošenie s rodinou pri dobrom filme.”

Miroslav Jureňa: Želám si pokoj v duši
“Najkrajšie Vianoce sú vždy doma, a toho sa držím aj ja. Budem s rodinou, priateľmi, pôjdeme na rodinné návštevy. Na Štedrý večer jedávame vysmážaného kapra, hubovú omáčku, dodržiavame úplne klasické vianočné zvyky. Najviac sa teším na sviatočné zákusky, ktoré vynikajúco pečie moja manželka. V detstve ma na Vianociach fascinovalo všetko, hoci len obyčajný ozdobený vianočný stromček, aj ten nám bol veľmi vzácny. Neželám si materiálne darčeky, prajem si pokoj v duši.”

Štefan Zelník: Chlieb a biblia na stole
“Asi nepoviem nič nové, keď prezradím, že Vianoce trávim s rodinou a veľmi si túto atmosféru vychutnávam. Je zároveň pre mňa najväčším darom. Okrem klasickej kapustnice, kapra, zemiakového šalátu a oblátok a medu i ovocia máme na štedrovečernom stole položený aj chlieb prikrytý obrusom a bibliu. Chodíme aj na polnočnú omšu. Želám si zdravie, spokojnosť rodiny, lásku a pozorumenie medzi ľuďmi a aby sme sa zišli takto pohromade celá rodina aj o rok.”

Ján Mikolaj: Stromček zdobím ja, varí manželka
“Teším sa na Vianoce, že budeme pohromade celá rodina, lebo po celý rok sa často v plnom počte nevidíme. Tieto sviatky trávime v tradičnom kresťanskom duchu, štedrovečerný stôl nám ponúka oblátky, kapra, zemiakový šalát a ďalšie klasické pochúťky. Prezradím, že vždy zdobím stromček, pomáham s upratovaním, varí manželka. Pod stromček by som si prial pohodu, pokoj, menej stresu, alebo dobrú hodnotnú knihu – tak uvidíme, čo prinesie Ježiško. Najkrajšie zážitky z Vianoc mám z detstva, keď som dostal hokejku alebo korčule.”

zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>