Do politického ringu vstupuje SOSKA

peter-marcek-sport www.ipolitika.sk

Športovci si chcú sami spravovať príjmy spojené s ich aktivitami.

 

„Strana občanov Slovenska (SOSKA) chce zastupovať záujmy občanov vo všetkých spoločenských oblastiach, nielen záujmy športovcov.“ Po registrácii strany na ministerstve vnútra to povedal štatutár strany a prezident Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ) Peter Marček.

Utorkovému stretnutiu predstaviteľov prípravného výboru strany, predsedov niekoľkých športových zväzov a športovcov súčasných i bývalých však dominovala predovšetkým otázka zlého postavenia športu v súčasnosti, najmä finančného.

 

Na tom, že nedostatočné financovanie je jedným z kľúčových problémov súčasného športu na Slovensku, sa zhodla väčšina prítomných vystupujúcich, Marčekom počnúc, Máriou MračnovouIvorom Lehoťanom (biatlon), Milanom Jagnešákom (boby) pokračujúc a napríklad Jozefom Studeničom (automobilizmus) končiac. Podporu novej strane vyslovil za iných športovcov, ale najmä hokejistov aj prítomný Miroslav Lažo. (atletika)

 

Sklamanie predstaviteľov športových zväzov zo súčasnej situácie slovenského športu bolo priam viditeľné, viackrát sa pozastavovali nad nepríjemnou situáciou vodných slalomárov, predovšetkým bratov Hochschornerovcov, ktorých tristná pozícia vyznievala ako veľmi dobrý argument pre dokladovanie toho, ako aj táto vláda, podobne ako všetky predchádzajúce, na šport jednoducho kašle. Nie že by neboli ďaleko od čierneho, pre pomery na Slovensku je však symptomatické, že súčasne nezaznela napríklad poznámka, prečo a za ktorej vlády vodácky zväz nedostal do prenájmu areál v Čunove, hoci sa o to pred niekoľkými rokmi usiloval (čím by si finančne značne pomohol a odľahčil by štátnu pokladnicu – takto príjmy z prenájmu štátom vystavaného areálu dostáva súkromná firma).

www.ipolitika.sk

 

O tom, aké má byť smerovanie SOSKY – okrem obhajovania záujmov športovcov a športovania ako takého vôbec – sa účastníci stretnutia veľa nedozvedeli, skôr to vyplynulo zo sekundárnych poznámok a kuloárnych rozhovorov. SOSKA má byť zrejme strana s príklonom k liberálnej ľavici, jej plánované programové sekcie kopírujú 14 súčasných ministerstiev a mali by predkladať vlastné predstavy o riešení problémov jednotlivých rezortov. Okrem zlej situácie v športe upozorňuje SOSKA aj na hromadné výpovede, na zlú situáciu podnikateľov, živnostníkov či na nedostatočné využívanie eurofondov.
Samozrejme, jednou z významných požiadaviek novovznikajúcej strany je vytvorenie aj ministerstva športu, aby si športovci sami spravovali príjmy spojené so športovými aktivitami.

 

Programový snem strany má byť až niekedy v septembri, mal by mu predchádzať ustanovujúci snem v horizonte niekoľkých týždňov. V prípravnom výbore strany sú okrem štatutára a pravdepodobného budúceho predsedu Petra Marčeka aj Juraj Kuráň, Peter Mrázek, Peter Čajka, Peter Marček ml., Ivor Lehoťan, Mária Rusňáková a Peter Lazar.
Strana má vybudované základné regionálne štruktúry vo všetkých krajských mestách s výnimkou Košíc a Prešova a do súboja s inými politickými subjektmi ide s prirodzeným sebavedomím typickým pre športovcov – žiadny športovec nenastupuje do súťaže s tým, aby bol štvrtý, povedal ktorýsi rečník. Príklad SaS je zrejme veľkým pokušením – SOSKA má ambície dostať sa do NR SR a neskôr aj do vlády, aby mohla presadiť dôležité reformy nielen v športe.

zdroj: stranasos.sk

 

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>